Bitcoin vs Ripple: který roste více?

3 min read

Srovnání mezi Bitcoinem (BTC) a Ripplem (XRP) ukazuje, že obě kryptoměny si v průběhu času vedou dost odlišně.

Například v roce 2021 XRP výrazně překonal BTC, protože zaznamenal + 400% ve srovnání s + 85% u Bitcoinu. BTC však z dlouhodobého hlediska jednoznačně dominuje, protože XRP dosud nepřekročil historické maximum z ledna 2018.

Když vezmeme jako referenci posledních 12 měsíců, Bitcoin registruje + 600%, zatímco XRP + 500%, ale když se vrátíme například před velkou spekulativní bublinou na konci roku 2017, bitcoin od té doby znásobil svou hodnotu nejméně desetkrát, zatímco XRP se zastavil u pěti.

Poslední pokles XRP navíc za poslední týden dosáhl -34%, zatímco BTC se zastavil na -14%.

Stephen Isaacs: Bitcoin je předurčen ke konci

Bitcoin vs. Ripple

Navzdory tomu několik podporovatelů Ripplu nadále kritizuje Bitcoin, pravděpodobně se pokouší (marně) propagovat XRP jako alternativu.

Například spoluzakladatel společnosti Ripple Chris Larsen tvrdí, že Bitcoin bude muset opustit konsensuální algoritmus Proof-of-Work (PoW), aby zůstal celosvětově dominantní kryptoměnou, i když se jedná o předpoklad, který nesdílí prakticky žádný expert na BTC.

Zvláštní je, že BTC a XRP ve skutečnosti nejsou konkurenti, ačkoli komunity příznivců těchto dvou kryptoměn jsou od nepaměti soupeři. Střet se točí hlavně kolem odmítnutí příznivců BTC považovat XRP za plnohodnotnou kryptoměnu, protože většina tokenů je stále v rukou soukromé společnosti Ripple, na kterou příznivci XRP reagují argumentem, že z technologického z pohledu by měla být kryptoměna vytvořená Ripplem považována za lepší.

V obou případech však i přes poslední poklesy přetrvává řada býčích střednědobých až dlouhodobých prognóz pro BTC i XRP.

U BTC stále koluje myšlenka, že by cena mohla v příštích týdnech nebo měsících dosáhnout 70 000 dolarů, zatímco o XRP již nějakou dobu kolují předpovědi, že by mohla dosáhnout přes 2 dolary, nebo dokonce 2,5 dolary.

Jinými slovy, stále existuje mnoho býčích investorů, a to navzdory skutečnosti, že ceny již v průběhu roku 2021 značně vzrostly a nyní klesají.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář