Lukašenko doporučuje bělorusům, aby těžily kryptoměny než sbíraly jahody v zahraničí
3 min readPrezident Alexander Lukašenko doporučil pracovníkům, aby zůstali ve své domovské zemi a neobsazovali zemědělská místa v Polsku a Německu. Běloruský vůdce poukázal na alternativní zdroj příjmů a poznamenal, že v Bělorusku je dostatek elektřiny k napájení těžby kryptoměn.
Lukašenko vyzývá běloruské dělníky, aby stavěli těžařské farmy a nepracovali na zahraničních farmách
Během setkání ve státním podniku JSC Belaruskali, jednom z největších světových výrobců potašových hnojiv, běloruský prezident Alexander Lukašenko vyzval zaměstnance, aby využívali dostupnou přebytečnou elektřinu k těžbě kryptoměn. Hlava státu také poznamenala, že běloruské dělníky v zahraničí, kromě zemědělských zaměstnání, nepotřebují.
„Musíme to pochopit, nikde na nás nečekají. A pokud někde, tak na plantážích,“ řekl Lukašenko ve videu, které zveřejnil kanál Telegram Пул Первого. Jeho projev citoval Forklog a ruský obchodní zpravodajský portál RBC.
Běloruský vůdce navštívil Pietrykaw, město v jižní Gomelské oblasti, kde se také zúčastnil slavnostního otevření těžařského a zpracovatelského závodu. Prezident ve svém projevu poukázal na to, že v oblasti je spousta prázdných průmyslových areálů, a vyzval publikum, aby využilo dostupné prostory a dostatek energie například ke stavbě skleníků. Poté dodal:
„Vytvořte něco na elektřině. Třeba začněte těžit kryptoměnu nebo jak se tomu říká. V zemi je dostatek elektřiny.“
Bělorusko legalizovalo obchodní činnosti související s kryptoměnami, včetně těžby, prezidentským dekretem, který vstoupil v platnost v březnu 2018. V dubnu 2019 Alexander Lukašenko navrhl, že by v jaderné elektrárně v regionu Grodno na litevské hranici mohly být postaveny bitcoinové farmy využívající přebytečnou elektrickou energii.
V listopadu loňského roku spustila největší bankovní instituce v zemi, Belarusbank, službu, která uživatelům umožňuje nakupovat a prodávat digitální měny pomocí karty Visa. Během setkání s vysokými vládními představiteli v březnu tohoto roku však běloruský prezident naznačil zpřísnění regulačního rámce pro kontrolu používání kryptoměn, přičemž jako příklad uvedl čínskou zkušenost s budováním digitální společnosti.
Tento software obejde omezení rychlosti hashování od Nvidia