Investoři přišli za 6 měsíců o více než 80 milionů dolarů díky krypto podvodům

4 min read

Federální obchodní komise (FTC), agentura, která se snaží chránit spotřebitele před podvody, odhalila, že investoři v období od října 2020 do března 2021 přišli o více než 80 milionů dolarů kvůli krypto podvodům.

Raketový nárůst krypto podvodů

Podle zprávy zveřejněné FTC v pondělí 17. května 2021 agentura poznamenala, že od října 2020 zaznamenala nárůst podvodů souvisejících s kryptoměnami. Data FTS odhalila, že mezi čtvrtým čtvrtletím 2020 a prvním čtvrletím 2021 obdržela od spotřebitelů téměř 7 000 zpráv, přičemž investoři během tohoto období přišli 80 milionů USD.

Pro srovnání mezi 4. čtvrtletím 2019 a 1. čtvrtletím 2020 agentura dostala 570 zpráv souvisejících s krypto podvody, což znamenalo ztrátu celkem 7,5 milionu USD. Počet hlášených případů se tedy zvýšil 12krát, zatímco hlášené ztráty vzrostly téměř o 1000%.

Investoři přišli za 6 měsíců o více než 80 milionů dolarů díky krypto podvodům
zdroj: ftc.gov

FTC dále uvedla, že jednotlivci ve věku od 20 do 49 let informovali 5krát více o ztrátách peněz díky investičním podvodům s kryptoměnou, než starší věkové skupiny.

„Lidé ve věku 50 let a starší ztrátu peněz kvůli podvodům s investováním do kryptoměny hlásili mnohem méně. Ale když tato skupina přišla o peníze v těchto podvodech, jejich hlášené ztráty byly vyšší, s mediánem hlášené ztráty 3 250 dolarů.“

Americká agentura dále podrobně popsala typy podvodů, kterými podvodníci lákali své oběti. Jedním z nich byly „rozdávající podvody“ od imitátorů online. Podle FTC investoři poslali krypto v hodnotě více než 2 milionů dolarů imitátorům Elona Muska v období šesti měsíců.

Je známo, že podvodníci využívají popularitu celebrit, aby přiměli lidi posílat peníze. V červenci 2020 se hackerům podařilo hacknout účty na Twitteru patřící několika osobnostem a oklamat lidi, aby posílali své BTC se slibem, že zpět dostanou dvojnásobek. Podvodníkům se podařilo získat kolem 120 000 dolarů.

Těžba Dogecoinu se softwarem Unmineable krok za krokem

Investoři by si měli dávat pozor na falešná investiční schémata

Mezi další metody, které podvodníci používají, patří romantické podvody, kdy jedna osoba, o které si myslíte, že jste s ní ve vztahu na dálku, vás vyzve k odeslání kryptoměny. FTC poznamenala, že ze všech způsobů, jak přimět lidi, aby se rozdělili o své kryptoměny, byly nejoblíbenější metodou investiční podvody.

Nedávno byli členové fóra Reddit WallStreetBets (WSB) terčem takového krypto podvodu. Účet s názvem „WallStreetBets – Crypto Pumps“, který není přidružen k této skupině na Redditu, oznámil uživatelům, aby poslali ETH nebo BNB a dostali token WSB Finance. Zatímco tokeny nebyly nikdy dodány, přes 3 451 tokenů BNB bylo z peněženky převedeno, v té době měly hodnotu přes 2,1 milionu dolarů.

Vzhledem k tomu, že Bitcoin a kryptoměny rostou jak v ceně, tak v adopci, podvodníci nadále hledají způsoby, jak okrást nic netušící jednotlivce. Před zapojením se do jakéhokoli investičního programu s kryptoměnami je na investorovi DYOR (Do Your Own Research) – provést vlastní průzkum.

Tradingview: jak provádět fundamentální analýzu altcoinů

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář