Elon Musk ohrožuje institucionální přijetí kryptoměn

3 min read

Elon Musk znovu způsobuje velké výkyvy volatility prostřednictvím svého neúnavného tweetování a institucionální investoři, kteří se chystají investovat do kryptoměn, si s tím teď dávají na čas, protože kolísání volatility je činí skeptickými.

Bitcoinu to šlo tak dobře.

Paul Tudor Jones se zapojil. Stanley Druckenmiller se zapojil. Společnosti Fidelity Investments, BlackRock, Square a MicroStrategy se zapojily. Pak přišla Tesla.

A pak už to nešlo tak dobře.

Těžba Dogecoinu se softwarem Unmineable krok za krokem

Elon Musk a jeho neúnavné tweetování ohrožuje institucionální přijetí

Navzdory vlně institucionálního zájmu o kryptoměny potřeboval pouze jeden tweet, který vrátil volatilitu, kterou tento sektor proslavil a strašil větší účastníky. Zatímco sázka Elona Muska na Bitcoin pomohla legitimizovat kryptoměny v očích investorů z Wall Street, jeho tweety je nyní odrazují a zanechávají po sobě proud volatility.

V rozpětí pouhého jednoho týdne byla vymazána asi čtvrtina tržní kapitalizace Bitcoinu, což je zhruba 300 miliard dolarů, částečně díky tweetu od Muska, který zafungoval jak rána bičem, když zmínil negativní dopad Bitcoinu na životní prostředí a poté usoudil, že Dogecoin může být více „zelenou“ kryptoměnou.

Díky svému tweetu Musk úspěšně přivedl Bitcoin zpět tam, kde byl, když Tesla poprvé investovala do kryptoměny.

A protože Bitcoin nemá žádné fundamentální základy, jako jsou toky příjmů nebo výnosy, které pomáhají ukotvit ocenění akcií a dluhopisů, jedná se ve své podstatě o spekulativní sázku, vedenou narativy a pozdním Muskovým narcismem.

Přesto jsou všechny pohyby, které Bitcoin učinil, stále mnohem méně volatilní, než tomu bylo dříve.

A říkat již tak trochu skeptickým institucionálním investorům a rodinným kancelářím, že Bitcoin a kryptoměny už nejsou tak volatilní, jako bývaly, je podobné tomu, když někomu s kým jste uvízli uprostřed bouře na moři řeknete: „Hej, alespoň se loď nehoupe stejně, jako když jsme byli v tom hurikánu.“

K plavbě ve vodách kryptoměny jsou nutné nervy ze železa a zatímco volatilita může být občas až morbidní, nedostatek korelace s jinými aktivy je pro investory pravděpodobně relevantnější metrikou. V takovém případě by poslední pokles nemělo evokovat nic jiného než zívnutí.

Roman

Napsat komentář