Bitcoin je spekulativní výstřelek, říká guvernér dánské centrální banky

3 min read

Významný růst sektoru kryptoměn v uplynulém roce upoutal pozornost centrálních bankéřů. Posledním, kdo se k této záležitosti vyjádřil a odmítl šance tohoto odvětví skutečně narušit staletý finanční prostor, byl guvernér dánské centrální banky – Lars Rohde.

„Bitcoin není hrozbou pro centrální banky a současný finanční systém“

Guvernér dánské centrální banky: kryptoměny jsou spekulativní výstřelek

Během nedávného rozhovoru s agenturou Bloomberg Lars Rohde, guvernér Danmarks Nationalbank, několikrát bodl do sektoru kryptoměn. Přes jejich nedávný růst a desetinásobný nárůst celkové tržní kapitalizace za rok zůstává centrální bankéř skeptický s tím, že označuje tento sektor za „spekulativní výstřelek“.

Lars Rohde. Source: FinansWatch
Lars Rohde

Stejně jako většina jeho kolegů Rohde jako hlavní důvod svého vyjádření uvedl nechvalně známou volatilitu a chybějící ústřední orgán. V důsledku toho poznamenal, že je „v pokušení ignorovat“ Bitcoin i zbytek trhu.

„Je to přinejlepším velmi spekulativní aktivum. Neexistuje žádná stabilita ani záruka ze strany žádné strany ohledně hodnoty kryptoměn. “

Zatímco se centrální bankéř vysmíval šancím kryptoměny narušit finanční prostor, vyzdvihl problémy přicházející od fintech společností. Pokud se velké technologické firmy, jako je pokus společnosti Facebook o Diem, rozhodnou napadnout měnový sektor, mohlo by to být „velmi zajímavé a možná také skutečné ohrožení autonomie a nezávislosti centrálních bank“.

Farmaření Chia – detaily, jak být dlouhodobě efektivní

Centrální bankéři jdou po Bitcoinu

Trend předsedů a guvernérů z centrálních bank, kteří napadají primární kryptoměnu, není nic nového. Jen se v posledních několika měsících zesílil, když hodnota aktiva vzrostla na nové maxima a vstoupila do rozvah větších institucí.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell opakovaně zpochybňoval užitečnost BTC. V jednom ze svých posledních vyjádření odmítl potenciál BTC sloužit jako úložiště hodnoty a prostředek směny kvůli jeho zvýšené volatilitě.

Andrew Bailey, guvernér Bank of England, vidí významná rizika pro lidi investující do prostoru kryptoměny, protože „nemá žádnou skutečnou hodnotu“. Varoval potenciální investory, aby byli připraveni přijít o všechny své peníze.

S odvoláním na některé z výše zmíněných důvodů, jmenovitě volatilitu a nedostatek ústředních orgánů, prezidentka ECB Christine Lagarde uvedla, že žádná centrální banka nikdy nebude držet Bitcoin ani jiná digitální aktiva.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář