Digitální dolar: diskuse o americké CBDC

4 min read

Zdá se, že nový návrh zákona zmiňuje digitální dolar jako novou CBDC neboli digitální měnu centrální banky v USA, ale zdá se, že někteří skeptici jako Brian Books, generální ředitel společnosti Binance.US v tom nevidí žádnou budoucnost.

Republikáři French Hill (R-Ark.) A Jim Himes (D-Conn.) Jsou dva členové amerického Kongresu, kteří v novém návrhu zákona uvedli některé podrobnosti o digitální měně CBDC. Vyžaduje, aby ministerstvo financí vyhodnotilo digitální jüan, digitální dolar a skutečnou roli dolaru v globální ekonomice.

Konkrétně se jedná o zprávu, kterou by měla ministryně financí Janet Yellen předložit Bankovnímu výboru pro bankovnictví a Výboru bankovního domu, která popisuje úsilí hlavních zahraničních centrálních bank při vytváření jejich vlastních CBDC. Mezi nimi je jako příklad oficiální digitální měny uveden digitální juan vydaný Čínskou lidovou bankou.

Zpráva má údajně informovat tyto výbory o současném stavu Federálního rezervního systému v jeho snaze o digitální dolar. Podle návrhu by CBDC také pomohla ministerstvu financí vyvinout strategii pro zachování statusu dolaru jako rezervní měny. V tomto ohledu ve svém středečním prohlášení Himes uvedl:

„Zákon o měně 21. století je chytrý koaliční zákon, který má zajistit, aby americký dolar pokračoval jako přední světová rezervní měna“.

Himes ve svém prohlášení pokračoval a dodal, že dolar je „americkým diplomatickým nástrojem a důležitým geopolitickým nástrojem “.

Postavení dolaru jako rezervní měny umožňuje federální vládě použít jej v rámci programu dodržování sankcí, což mu umožňuje blokovat údajné nebo usvědčené teroristy a další škodlivé činitel. Někteří vládní úředníci a soukromé osoby se domnívají, že digitální jüan, na kterém Čína pracuje, by mohl zemím pomoci obejít dolarový finanční systém.

Současný předseda Komise pro cenné papíry a burzy Gary Gensler se v roce 2019 zúčastnil cvičení wargaming, které simulovalo, jak by Severní Korea mohla použít digitální jüan k financování jaderných zbraní. Mezi dalšími účastníky byli bývalí vyšší vládní úředníci, například ministr obrany Ash Carter.

Hill rovněž vyjádřil své názory na tuto záležitost:

„Kongres a zákonodárci musí pochopit rizika, kterým může dolar čelit, zejména pokud jde o čínský juan, aby byla zajištěna bezpečnost a důležitost dolaru.“

Chia Network získala 61 milionů USD a oznámila plány stát se veřejně obchodovanou společností

Generální ředitel Binance.US a digitální dolar: „CBDC v USA nikdy spuštěna nebude“

Zatímco zákonodárci navrhují digitální dolar jako řešení pro udržení statusu světové rezervní měny, Brian Brooks je skeptický. Generální ředitel společnosti Binance.US a také bývalý šéf kontrolora měny OCC vyjádřil v rozhovoru své myšlenky a názory na americkou CBDC:

„Digitální dolar je spíše diskuse než realita. […] Když se podíváte na explozi stablecoinů krytých dolarem za posledních pár týdnů, ukazuje mi to, že lidé chtějí inovativní produkty na míru, chtějí ten druh skvělé zákaznické zkušenosti, kterou získáte, když je technologie odpoutána a nabízí vám mnoho možností“.

Brooks v zásadě tvrdí, že soukromý sektor již úspěšně obsadil trh s digitální měnou a to až do té míry, že není třeba zasahovat vládou. Nebylo by to inovativní. Poté uzavírá:

„Myšlenka, že by lidé měli používat CBDC od Federálního rezervního systému, je taková jako žádat lidi, aby se vrátili na poštu. Prostě si nemyslím, že to je americký způsob. Je to zjevně čínský způsob, ale nemyslím si, že to uvidíme v této zemi“.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář