Elon Musk není přesvědčen, že bitcoinová spotřeba energie je „zelená“

3 min read

Elon Musk opět zasáhl do diskuse o spotřebě energie Bitcoinu. Tentokrát vznesl otázku na generální ředitel krypto burzy Kraken Jesse Powella, který během rozhovoru uvedl, že Bitcoin je „zelenější“, než tvrdí kritici.

Powell poté dodal:

„Myslím, že Elon má ještě co studovat.“

Přímá reakce Elona Muska přišla přes Twitter. Generální ředitel společnosti Tesla se zeptal Powella na základě jakých konkrétních údajů by to mohl prohlásit. Odpovedí mu byli odhady od Coinshares a Cambridge Center for Alternative Finance.

Těžba Dogecoinu se softwarem Unmineable krok za krokem

Elon Musk a spotřeba energie Bitcoinu

Již nějakou dobu spekuluje, že asi 70% elektřiny spotřebované těžbou Bitcoinů pochází z obnovitelných zdrojů, ale neexistují žádné konkrétní důkazy, že tomu tak je. Ve skutečnosti existují další odhady, které tvrdí, že tato „zelená“ spotřeba je ve skutečnosti výrazně pod 50%.

Zatímco se zdá, že Powell tuto hypotézu podporuje, Musk je skeptický, právě proto, že neexistují žádné konkrétní a nesporné důkazy, které by ji podporovaly. Před několika dny, kdy sám Musk prohlásil, že by se Tesla mohl vrátit k přijímání Bitcoinu jako způsobu platby, také uvedl, že to bude možné pouze tehdy, když bude potvrzeno, že nejméně 50% energie použité těžaři je čisté.

Dosud takové potvrzení neexistuje, protože existují pouze odhady, které nejsou podloženy přesvědčivými důkazy. Musk nezpochybnil Powellova tvrzení, ale zpochybnil, zda je lze považovat za jistá.

Jinými slovy, je možné, že považuje za myslitelné, že již dnes nemá spotřeba energie Bitcoinu nijak zvlášť závažný dopad na životní prostředí, ale protože to nemůže s jistotou říci, nemá chuť spoléhat se pouze na odhady, které by se teoreticky mohly také mýlit.

Je třeba říci, že je mnohem snazší získat podobná data pro země, kde je svoboda projevu rozšířenější, než v zemích jako Čína, jedno ze světových center těžby Bitcoinu, kde je svoboda projevu na bodu mrazu. Proto by mohlo být obzvláště obtížné vyhovět požadavkům Elona Muska v tomto ohledu, pokud se těžba v Číně výrazně nezredukuje.

Napsat komentář