Evropská centrální banka prosazuje přísnější regulaci kryptoměn

4 min read

Evropská centrální banka (ECB) neustále prosazuje přísnější regulace kryptoměnového ekosystému -zejména stablecoinů.

Evropská centrální banka chce zpřísnit regulaci kryptoměn

25. dubna Fabio Panetta, člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB), prosazoval přísnější regulace kryptoměn, aby se předešlo jakémukoli druhu „nestability a nejistoty“.

Panetta na Kolumbijské univerzitě hovořil o zrychleném růstu, kterého kryptotrh dosáhl s oceněním 1,3 bilionu dolarů, což naznačuje, že je v současné době větší než jakýkoli vysoce rizikový trh, když začala globální finanční krize v roce 2008.

ECB vidí kryptotrh jako bublinu čekající na prasknutí

Panetta naznačil, že celý tento boom je založen na spekulacích a příslibech vysokých a rychlých výnosů, „využívá regulačních mezer, které nechávají investory bez ochrany“.

„Nesmíme opakovat stejné chyby tím, že čekáme, až bublina praskne, a teprve potom si uvědomíme, jak všudypřítomné krypto riziko se stalo ve finančním systému.“

Panetta uznává, že ačkoli kryptoaktiva nejsou jen spekulativní a vysoce rizikové investice. Přesto tvrdí, že mohou ovlivnit státní politiku a světovou finanční stabilitu.

Panetta také vysvětlil, že stablecoiny představují riziko pro národy – což je postoj, který ECB již sdílela – protože osoby odpovědné za ražbu tokenů nemohou zaručit „vyplatitelnost kdykoli v nominální hodnotě“ a nemají přístup k mo6nostem nabízeným centrální bankou. Dodal, že třetina stablecoinů spuštěných v posledních letech nepřežila.

Nestálé kryptoměny nemohou splnit svůj účel

Podle Panetty volatilita a nedostatek řádného zajištění brání krypto aktivům plnit svůj účel, kterým je usnadnit platby nebo se stát lepší verzí tradičních peněz. Panetta poukázal na 60% pokles, který měl Bitcoin poté, co dosáhl 68 000 USD, což bylo více než u zlata a čtyřikrát vyšší než u amerických akcií.

Kryptoměny jsou prostě příliš nestálé na to, aby plnily tři funkce peněz: prostředek směny, uchovatel hodnoty a zúčtovací jednotka.

Vzhledem k urychlenému přijetí globálního ekosystému kryptoměn Panetta navrhuje větší kontrolu v globálním regulačním přístupu. Vyjádřil své obavy z toho, že ani země, které zakázaly kryptoměny, nemohou zajistit 100% účinnost svých mandátů.

„Potřebujeme globálně koordinované regulační opatření k řešení problémů, jako je používání kryptoaktiv v přeshraničních nezákonných aktivitách nebo jejich dopad na životní prostředí. Regulace by měla vyvážit rizika a přínosy, aby nedusila inovace, které by mohly stimulovat efektivitu plateb a širší aplikace těchto technologií“.

Panetta se zaměřil na 4 relevantní body k dosažení lepší kontroly nad krypto aktivy:

  1. Dodržování stejných standardů jako zbytek finančního systému.
  2. Přiměřeně je zdanit, protože současný daňový režim je minimální.
  3. Posílit zveřejňování informací.
  4. Zavést přísné požadavky na transparentnost a normy.

Toto nové nařízení se nesnaží potlačit inovace, ale chránit peníze a úspory lidí. Ale také by to znamenalo dlouhou cestu k zajištění toho, aby centrální banky neztratily ekonomickou kontrolu, kterou měly po léta.

Blockchainové hry získaly v prvním čtvrtletí investice 2,5 miliardy dolarů

Roman

Napsat komentář