Důležité události tohoto týdne pro Bitcoin a kryptoměny

6 min read

Klíčová kryptoměna Bitcoin a s ní i většina celého kryptotrhu v minulém týdnu nadále zvyšovaly své cenové ztráty z předchozího týdne . Zatímco největší akciový index světa, S&P 500, zahájil ve druhé polovině týdne velké oživení, cena Bitcoinu se po negativních zprávách o americké krypto bance Silvergate dostala pod větší tlak a na krátkou dobu se zkorigovala zpět na 22 000 USD, než se stabilizovala. Největší dlouhá likvidace longů v tomto obchodním roce v hodnotě 62 milionů dolarů stlačila BTC během několika hodin dolů o 5 procent. Navzdory slabšímu trendu indexu amerického dolaru (DXY) se kryptotrh izoloval od amerického akciového trhu.

Události tohoto týden budou relevantní, následující ekonomická data

V úterý 7. března promluví předseda Fedu Jerome Powell o ekonomickém výhledu USA. V polovině týdne se předseda Fedu znovu postaví před mikrofony. Úřad pro statistiku práce zároveň zveřejňuje nejnovější pracovní zprávu JOLTs. Ve čtvrtek časně ráno zveřejnil Národní statistický úřad v Číně aktuální spotřebitelské a výrobní ceny pro lidovou republiku. Poslední obchodní den týdne bude zveřejněna hlavní zpráva o trhu práce v USA (NFP) a aktuální údaje o nezaměstnanosti v USA.

Tisková konference předsedy Fedu Powella

Úterý 7. března 2023: V 16:00 (SEČ) se účastníci trhu podívají na nejnovější prohlášení předsedy Federálního rezervního systému. Očekávají nový pohled na směřování měnové politiky Fedu, až bude 22. března přijato další rozhodnutí o úrokových sazbách. Jakákoli implikace od Powella o změně směru by měla pohnout trhy. Kvůli opětovnému nárůstu inflace bude šéf Fedu pravděpodobně nadále považovat recesi za nevyhnutelnou.

Jerome Powell a zpráva o pracovních místech uprostřed týdne

Středa 8. března 2023: V 16:00 (SEČ) se šéf Fedu Powell znovu objeví před mikrofony a mohl by znovu upřesnit svá vyjádření z předchozího dne. Uvidíme, zda se Powell bude zabývat případnými dalšími opatřeními Federálního rezervního systému k řešení problému inflace. Americký akciový trh, stejně jako krypto sektor, byl tradičně citlivý na jakékoli nové komentáře předsedy Fedu. Zároveň bude Úřadem pro statistiku práce předložena zpráva o pracovních místech JOLTS za měsíc únor. Aktuální odhad je 10,60 milionu volných pracovních míst. V předchozím kalkulačním období byl počet volných pracovních míst 11,01 milionu. Pokud je počet volných míst pod očekáváním, znamená to zpomalení ekonomiky. Zhoršení na trhu práce by zvýšilo pravděpodobnost hospodářského poklesu v USA. Slabá zpráva JOLTS by mohla vést k opětovnému poklesu cen na amerických akciových indexech, a tím dostat ceny na kryptotrhu pod další tlak. Pokud by však americké společnosti vytvořily více nových pracovních míst jako v předchozím měsíci a podpořily tak sílu americké ekonomiky, mohlo by to mít za následek růst cen na finančním trhu, jako tomu bylo 1. února. V poslední době zaznamenal trh pozitivní trend na základě silných údajů o pracovních místech v USA.

Spotřebitelské a výrobní ceny z Číny

Čtvrtek 9. března 2023: Ve 02:30 (SEČ) Čínská lidová republika zveřejňuje nová data o inflaci za měsíc únor. V meziměsíčním srovnání se očekává mírný nárůst spotřebitelských cen o 0,1 procenta až 0,8 procenta. Pokud se spotřebitelské ceny v Číně ukážou být vyšší než prognózy, jako v předchozím měsíci, čínská centrální banka PBOC by také mohla přehodnotit svou měnovou politiku ke stimulaci ekonomiky. U výrobců očekávají analytici pokles o -0,5 procentního bodu. Naposledy klesly ceny výrobců v měsíčním srovnání o -0,8 procenta, dokonce více než expertní prognóza -0,5 procenta. S ohledem na restart čínské ekonomiky po změně politiky ohledně Covid je však tak prudký pokles považován za nepravděpodobný. Vláda v Pekingu udělá vše pro to, aby neudusila vlastní ekonomiku. Proto jako vždy s uvedenými údaji je třeba zacházet opatrně. Výhledově by však rostoucí spotřebitelské a výrobní ceny měly přinutit Čínskou lidovou banku jednat.

Nejnovější zpráva o zaměstnanosti a míra nezaměstnanosti v USA na konci týdne

Pátek 10. března 2023: Ve 14:30 (SEČ) budou prezentovány aktualizované údaje o mzdách mimo zemědělství (NFP) pro USA za měsíc únor. Poté, co bylo v lednu vytvořeno 517 000 nových pracovních míst, odborníci na trhu očekávají za uplynulé sledované období 200 000 nových pracovních míst. V případě naplnění či dokonce podhodnocení prognózy se potvrdí předpoklad tržních expertů, že silné číslo z předchozího měsíce je způsobeno zkresleným jednorázovým efektem v důsledku opětovného zaměstnání mnoha zaměstnanců ve veřejném sektoru. Slabá data z trhu práce by následně mohla mít negativní dopad na ceny na finančních trzích. Pokud se naopak potvrdí odolnost amerického trhu práce a očekávání analytiků budou opět překonána, lze očekávat pozitivní vývoj cen na finančních trzích. Pravděpodobnost recese by se tak dále snížila.

Také ve 14:30 (SEČ) bude zveřejněna míra nezaměstnanosti pro USA. Prognóza zůstává nezměněna na 3,4 procentních bodech. Slabá čísla NFP budou mít pravděpodobně negativní dopad na míru nezaměstnanosti, která nedávno klesla o 0,1 procenta na 3,4 procenta. Míra nezaměstnanosti pravděpodobně vzroste zpět na prosincové úrovně. Na druhou stranu, pokud se procento lidí bez práce opět sníží, investory by to mělo odměnit. Protože by však v důsledku toho měl i nadále růst americký dolar, mohlo by to působit jako obnovený protivítr na cenu Bitcoinu.

Takto ovládnete trh jako krypto obchodník

 

Roman

Napsat komentář