Obchodník s drogami na darknetu obviněn z praní BTC v hodnotě 136 milionů dolarů

3 min read

Americké úřady obvinily obyvatele Baltimoru – Ryana Farace – z praní 2 933 BTC mezi říjnem 2019 a dubnem 2021. Zajímavé je, že muž byl v roce 2018 poslán do vězení a vykonal kriminální činnost za mřížemi.

Obchodník s drogami na darknetu obviněn z praní BTC v hodnotě 136 milionů dolarů

„Xanaxman“ se zabýval praním i z vězení

Podle The Baltimore Sun, úředníci státu Maryland vznesli obvinění proti Ryanovi Faraceovi – známému také jako „Xanaxman“ – za vyprání 2 933 BTC v období kratším než tři roky. Podle dnešních cen je tato částka více než 136 milionů dolarů.

Zločinec a jeho otec si v současné době odpykávají 57měsíční federální trest za prodej alprazolamu-sedativa k léčbě úzkosti a panických poruch. Farace operoval nechvalně známý trh na darknetu, ale policie ho dopadla v roce 2018. V rámci jeho trestu tehdy přišel o 5,6 milionu dolarů, které vygeneroval ze svých nezákonných aktivit. Také měl odevzdat své kryptoměny ve výši 4 000 BTC.

Vyšetřovatelé stále nevědí, zda zmíněných 2 933 BTC je součástí počátečních 4 000 BTC. Poznamenali, že Farace mohl vlastnit ještě více digitálních aktiv, o kterých vláda nevěděla.

Sedmatřicetiletý odsouzený usiloval o prodmínečné propuštění v roce 2020 s odvoláním na špatný zdravotní stav a pandemii COVID-19. Úředníci však jeho žádost zamítli a on zůstal ve vězení.

Provozovatel Bitcoin Fog vypral BTC v hodnotě 336 milionů dolarů

Stojí za zmínku, že výše uvedený případ není ojedinělým incidentem. V dubnu Federální služba v USA zatkla Romana Sterlingova – vůdce notoricky známého anonymizátoru bitcoinů Bitcoin Fog – pro podezření z praní téměř 336 milionů dolarů v digitálních aktivech za posledních 10 let.

Rusko-švédský rezident údajně nabízel služby uživatelům, kteří chtěli mít své kryptoměny maximálně bezpečné a čisté. Za to účtoval provize v rozmezí 2% až 2,5%.

Sarah Meiklejohn – počítačová vědkyně z University College of London – oceňovala techniku ​​„follow the money“, kterou vyšetřovatelé použili:

„S analytikou blockchainu říkáme stále znovu, že veškerá tato aktivita je na této účetní knize navždy a pokud jste před 10 lety udělali něco špatného, ​​můžete být za to dnes chyceni a zatčeni.“

Tato akce nejen posiluje myšlenku, že se uživatelé kryptoburzy při registraci vzdávají velké části svého soukromí, ale zdůrazňuje, že federálové mohou tato data uchovávat roky.

Blockchainová analýza byla použita pouze k potvrzení objemu Bitcoin Fog za posledních 10 let (1,2 milionu BTC) a k prokázání, že platforma míchala bitcoiny poslané skrze ni. Zbytek vyšetřování – tedy část, která dokázala Sterlingovovi vinu – záviselo právě na uchovávaných uživatelských databázích.

Index strachu a chamtivosti pro Dogecoin je tady

Roman

Napsat komentář