Čína rozděluje občanům 15 milionů digitálních juanů

3 min read

Čína rozděluje občanům 15 milionů digitálních juanů (2,3 milionu dolarů) v e-CNY obyvatelům čtvrti Futian v Shenzhenu. Cílem tohoto kroku je podpořit přijetí čínské CBDC a propagovat finanční produkt ve společnosti.

Nejnovější čínské snahy o popularizaci digitálního juanu

Na rozdíl od svého nepřátelského pohledu na digitální aktiva má vláda nejlidnatější země světa k digitálním měnám centrální banky (CBDC) zcela odlišný postoj. Během minulého roku úřady zahájily několik iniciativ na popularizaci digitální reprezentace své národní měny.

Podle zpravodajství Global Times zahrnuje poslední takový krok distribuci digitálních juanů v hodnotě přes 2 miliony dolarů obyvatelům Futianu (centrální obchodní čtvrť třetího největšího čínského města – Shenzhen).

E-CNY bude rozdělena do 130 000 červených balíčků a bude rozdána loterijní metodou pomocí platby přes aplikaci pro zasílaní zpráv WeChat. Později budou moci utratit finanční produkt v téměř 5 000 obchodech v okrese bez požadavku na minimální nákup.

Není to poprvé, co úřady v Shenzhenu distribuovaly digitální juany mezi obyvatele města. V roce 2020 rozdali e-CNY v hodnotě 10 milionů juanů (asi 1,5 milionu dolarů).

Krátce poté se iniciativa rozšířila do měst Čcheng-tu a hlavního města – Pekingu. Obyvatelé prvního dostali 4,6 milionu dolarů a v Pekingu byla distribuováno 6,2 milionu dolarů ve formě čínské CBDC.

Na konci roku 2021 přesáhl počet Číňanů, kteří si otevřeli e-CNY peněženky, 140 milionů, což představuje asi 10 % celkové populace. Zájem o produkt nadále rostl a toto číslo se na začátku roku 2022 vyšplhalo na více než 260 milionů.

Některé renomované místní společnosti dokonce přijaly CBDC jako platební metodu.

JD.com umožnil zákazníkům jej využít k vypořádání během nákupního festivalu – Singles Day (11. listopadu). Čínský gigant aplikací pro zasílání zpráv – WeChat – také umožnil svým klientům usnadňovat transakce v e-CNY. Služba byla dostupná ve všech regionech, kde se produkt testuje, včetně Pekingu a Šanghaje.

Čínští představitelé navíc povolili zahraničním návštěvníkům a sportovcům používat CBDC během únorových olympijských her v Pekingu. Na sportovní akci bylo denně zobchodováno více než 315 000 dolarů v digitálních juanech.

Otherside – podrobnosti o dlouho očekávaném prodeji pozemků v metaverzu Bored Ape Yach Club

Roman

Napsat komentář