Generální ředitel společnosti Barrick Gold: kryptoměny lze snadno vytvářet, ale zlato nikoli

3 min read

Mark Bristow, generální ředitel společnosti zabívající se těžbou zlata Barrick Gold, kritizoval sektor kryptoměn po posledním podstatném cenovém propadu. Tvrdil, že nikdo nemůže jen tak vytvořit zlato, kryptoměny lze vytvářet ze vzduchu a zpochybnil jejich status uchovatele hodnoty.

CEO Barrick Gold: kryptoměny nejsou lepší uchovatel hodnoty než zlato

Mark Bristow. Source: CNBC
Mark Bristow

Společnost Barrick Gold Corporation, založená v roce 1983, je velká těžební organizace těžící zlato a měď s více než tuctem provozoven ve 13 zemích. Generální ředitel firmy v rozhovoru pro CNBC vyvrátil jakékoli předpoklady, že digitální aktiva mohou být jakýmkoli způsobem lepší než žlutý kov.

„Narativ, že Bitcoin slouží jako digitální zlato, a ještě optimističtější pohledy na to, že BTC je lepší investiční nástroj, nemají žádné opodstatnění,“ uvedl Mark Bristow.

Stejně jako jiní kritici se ředitel dotkl pověstné volatility, na kterou je trh s kryptoměnami náchylný. Poslední příklad přišel jen před několika dny, kdy se všechna digitální aktiva rozsvítila červeně. Samotný Bitcoin klesl o 10 000 dolarů za několik minut, než se odrazil a získal zpět alespoň nějaké ztráty.

Jen několik týdnů předtím Bristow připustil, že lidé zapojení do zlata musí tvrději pracovat, aby udrželi pozici drahého kovu kvůli rychlému rozmachu sektoru kryptoměn.

„Kryptoměny a další konkurenční možnosti nás donutily si uvědomit, že je třeba usilovněji pracovat na vytvoření zastupitelnosti – možnosti, která umožňuje každému člověku na světě používat zlato k placení věcí.“

Co je PancakeSwap? Jak DEX používat a vydělávat

Můžete vytvořit nové kryptoměny; Ale ne zlato

Ve svém nejnovějším rozhovoru se však Bristow dotkl citlivého tématu pro krypto komunitu. Řekl, že zatímco nikdo nemůže vytisknout nové zlato, lidé mohou „stále vytvářet kryptoměny“.

To může být pravda pro některé měny, ale ne o té, kterou někteří naznačují, že jde o novou vylepšenou verzi zlata. Bitcoin má maximální zásobu 21 milionů mincí. Jejich vytvoření přichází během procesu, který se také nazývá těžba, ale rychlost generování nových BTC se snižuje každé zhruba čtyři roky.

Zde se BTC odlišuje od zlata, jehož nabídka je také omezená. Nikdo však ve skutečnosti neví, kolik zlata existuje. Zprávy navíc již dříve naznačovaly, že někteří inovátoři mohou najít způsob, jak využít zlato a jiné drahé kovy z vesmíru. Mise „Space Gold Rush“ se má konat již příští rok.

Napsat komentář