Cena XRP jde na nulu poté, co americká komise pro cenné papíry a burzu opět zasáhla

5 min read

Za posledních 24 hodin vidíme další vybírání zisků na trhu s kryptoměnami. XRP se propadl o přibližně 3 %, čímž se týdenní ztráty vyšplhají na téměř 8 %. Věci prostě nebyly pro XRP v poslední době dobré. Protože top 10 coinů fungovalo hůře než širší trh. Nyní tedy XRP opět klesá pod 0,55 USD. Zde se cena blíží důležité podpoře a on-chain data nemusí nutně dávat naději na obrat trendu. Americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zároveň zintenzivňuje své kroky proti Ripple Labs. Hrozí tedy nyní u XRP mega krach? 

Příliš mnoho držitelů XRP se zisky: Existuje riziko pádu?

I přes dosti slabý vývoj cen je přes 80 % všech držitelů XRP se svou pozicí v ziskové zóně. To je podle analytiků Santiment kritická hodnota. Protože příliš vysoký podíl držitelů se ziskem zvyšuje riziko výprodeje. Pro mnoho držitelů je totiž z psychologického hlediska jednodušší prodat pozici se ziskem než realizovat ztráty. Vysoký podíl „stávající nabídky na zisku“ by tedy mohl povzbudit další prodeje.

Cena XRP jde na nulu poté, co americká komise pro cenné papíry a burzu opět zasáhla

SEC opět zasahuje

Právní situace kolem Ripple se v poslední době opět zhoršila, protože americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se zvýšenou vervou prosazuje svou žalobu na společnost. Nedávno SEC požádala soud v New Yorku, aby Ripple zveřejnil další dokumenty týkající se jeho finanční situace a prodejních aktivit. SEC se v posledních měsících dostala do pozadí, protože se zabývala spotovými bitcoinovými ETF a nyní má zřejmě opět dostatek času na Ripple Labs.

Společnost Ripple Labs, která kvůli probíhajícímu soudnímu sporu pozastavila své plány na IPO v USA, nyní zvažuje alternativy v zahraničí. Protože regulační prostředí v USA zůstává prozatím vůči kryptoměnám nepřátelské. Přestože byl Ripple v části řízení úspěšný, soudní spor zůstává nevyřešen a proces má pokračovat v dubnu.

SEC zintenzivnila své regulační úsilí a podnikla právní kroky kromě Ripple Labs také proti předním americkým kryptoburzám, jako jsou Coinbase a Binance. To ukazuje na rostoucí zintenzivnění regulačních opatření v sektoru kryptoměn, což pro Ripple a celé odvětví představuje nové výzvy.

Nad Ripple se vznáší právní nejistota 

Pokračující právní nejistota ohledně XRP, způsobená probíhajícím řízením proti Ripple Labs, ovlivní XRP v roce 2024. Protože stabilita zůstává klíčovým faktorem na trzích. Nejistoty, zejména právní povahy, často vedou k váhání a opatrnosti mezi investory.

Probíhající případ proti Ripple Labs vytváří atmosféru nejistoty. Tato nejistota se projevuje v podobě neochoty investovat či dokonce vybírat kapitál, což tíží cenu XRP. Nutno dodat, že XRP nebyl schopen dosáhnout nového ATH ani na posledním býčím trhu.

Dokud nebude dosaženo konečného právního vyjasnění, zůstává XRP ve stavu nejistoty, což může mít škodlivý vliv na jeho cenu. Rok 2024 bude také pravděpodobně pro XRP v mnoha částech obtížný.

Tato úroveň je rozhodující 

Dnes je cena XRP o 2,7 % nižší. Pokud se podíváte na posledních sedm dní, ztráta hodnoty činí přibližně 8 %. Tento vývoj naznačuje pokračující klesající trend. V současné době se XRP posouvá směrem k významné zóně podpory, která se pohybuje mezi 0,53 a 0,55 dolary. Navíc je XRP aktuálně pod důležitými klouzavými průměry. Investoři nyní  čekají na technický obrat. Alternativně by býčí svíčky na supportu mohly podpořit obrat trendu.

Cena XRP jde na nulu poté, co americká komise pro cenné papíry a burzu opět zasáhla

XRP se samozřejmě v blízké budoucnosti nestane bezcenným a cílová cena 0 USD je nepravděpodobná. Pravdou ale je, že to s XRP momentálně nevypadá dobře. Právní spor s SEC a nekonstruktivní výchozí bod z hlediska grafů vyžadují konsolidaci. Krátkodobě pravděpodobně nákup není nutný, jiné altcoiny nabízejí lepší příležitost.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář