Ztrácí Grayscale Bitcoin Trust ETF (GBTC) investory kvůli rostoucím poplatkům?

3 min read

Bitcoinové rezervy v Grayscale Bitcoin Trust klesly o přibližně 12 000 bitcoinů (BTC), v hodnotě přibližně 511,2 milionů USD na základě aktuálních tržních cen. Opouštějí investoři Greyscale Bitcoin Trust (GBTC) kvůli vysokým poplatkům?

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) poskytuje institucionálním investorům snadný přístup k bitcoinům. Po schválení spotových bitcoinových burzovně obchodovaných fondů (ETF) však investoři mají další alternativy s nižšími poplatky.

Opouštějí investoři Grayscale Bitcoin Trust?

Obrázek níže ukazuje, že od doby, kdy se bitcoinové ETF začaly obchodovat, bitcoinové rezervy GBTC neustále klesaly. 11. ledna měla společnost v rezervách přes 599 532,60 BTC. Ale 16. ledna se rezervy snížily o 12 000 BTC na 587 532,60 BTC.

Ztrácí Grayscale Bitcoin Trust ETF (GBTC) investory kvůli rostoucím poplatkům?
Bitcoinové rezervy GBTC. Zdroj: CryptoQuant

VOP ukládá poplatky až 1,5 %. Naproti tomu konkurenti, jako je iShares Bitcoin Trust společnosti BlackRock, účtují poplatky až 0,25 %, což je podstatně méně než GBTC. V důsledku toho se někteří členové komunity domnívají, že investoři mohou přecházet na jiné bitcoinové ETF, které nabízejí nižší poplatky.

„Očekávejte spoustu zpětných odkupů (vedoucích k určitému prodejnímu tlaku), které budou recyklovány zpět do jiných ETF v nadcházejících dnech kvůli rozdílu v poplatcích,“ řekl analytik Dylan LeClair.

Během února 2023 byly diskonty na hodnotu čistých aktiv (NAV) kolem 47 %. Nyní se diskonty VOP na NAV zúžily na 1,18 %. To by mohl být další důvod, který tlačí investory, aby prodali své akcie a vybrali zisky.

Ztrácí Grayscale Bitcoin Trust ETF (GBTC) investory kvůli rostoucím poplatkům?

GBTC však nabízí lepší likviditu ve srovnání s jinými ETF. Díky vysoké likviditě se snižuje skluz takže obchodní aktivity jsou nákladově efektivní.

„Pokud obchodníci přijdou a opustí GBTC během několika minut, hodin, dnů nebo dokonce týdnů, bude pro ně poplatek 1,5 % zanedbatelný. To je méně než polovina jednoho bazického bodu za den. Obchodníci by mnohem raději platili 0,42 bazických bodů za den, než aby platili široký spread za vstup nebo výstup z obchodu s nelikvidním nástrojem,“ vysvětlil uživatel X (Twitter) Rip VanWinkle.

Společnost si tedy může užívat vysoké poplatky, dokud konkurenti nezajistí lepší likviditu.

Roman

Napsat komentář