Bitmain bude mít své ASIC ve 180megawattovém datovém centru v Kazachstánu

4 min read

Výrobce hardwaru pro těžbu kryptoměn Bitmain uzavřel partnerství s Enegix, aby umístil zařízení Antminer S19 Pro v jednom z největších datových center na světě. Zařízení umístěné v Kazachstánu je navrženo tak, aby pojalo více než 50 000 ASIC mnerů.

Bitmain uzavřel partnerství s Enegix

Přední výrobce těžebního hardwaru Bitmain oznámil partnerství se společností Enegix. V rámci dohody umístí gigant ASIC Antminer S19 Pro v zařízení o výkonu 180 MW provozovaném společností Enegix v Kazachstánu, které je jedním z největších na světě.

Společnost Enegix zaměřuje své obchodní úsilí na navrhování, budování a provoz datových center od roku 2017. Tento, který byl uveden do provozu koncem roku 2020, je třetím takovým zařízením společnosti. Jeho celková kapacita přesahuje 50 000 ASIC současné generace.

V komentáři k novému projektu viceprezident divize těžby společnosti Bitmain Du Shisheng poznamenal, že jeho společnost je potěšena silným strategickým partnerem v regionu a uvedla:

„Enegix je jasným lídrem v oblasti designu a provozu rozsáhlých těžebních zařízení. Díky jejich úspěchu v průběhu let se dostali na mapu pro všechny hlavní těžaře Bitcoinu.“

„Enegix je potěšen, že může nabídnout společnosti Bitmain zbývající kapacitu svého zařízení o výkonu 180 MW. Tento krok předního výrobce ASIC je pro naši společnost velmi důležitý, protože ukazuje důvěru v náš provoz,“ dodal generální ředitel Enegix Yerbolsyn Sarsenov. Vyjádřil naději, že spolupráce bude přínosem pro obě společnosti a bude pokračovat i do budoucna.

Enegix postaví v Kazachstánu další těžební centra

Enegix plánuje dále rozšířit své aktivity v Kazachstánu v reakci na rostoucí poptávku těžařů kryptoměn. Společnost chce vytvořit další těžební infrastrukturu a pracuje na projektech nových těžebních zařízení ve středoasijské republice. Enegix rovněž vyjednává dohody o nákupu elektřiny pro napájení hardwaru.

Vzhledem k probíhajícímu zákroku čínské vlády společnosti zapojené do těžby kryptoměn migrovaly do přátelštějších jurisdikcí v regionu, zejména však do Kazachstánu, nikoli do USA jak se nás mnozí bitcoinoví maximalisté snaží přesvědčit. V květnu oznámila společnost Bit Mining z Shenzhenu, že ve spolupráci se dvěma místními společnostmi plánuje vybudování datového centra pro těžbu o kapacitě 100 MW.

Podle studie University of Cambridge zaznamenala země za méně než dva roky šestinásobné zvýšení podílu na globální těžbě Bitcoinu a tento podíl se bude jistě zvyšovat. Nyní se řadí na třetí místo na světě podle objemu těžby kryptoměn.

Bitmain bude mít své ASIC ve 180megawattovém datovém centru v Kazachstánu

Vláda v Nur-Sultanu se však rozhodla zavést příplatek za elektřinu používanou těžebními subjekty. Místní těžební sektor vyjádřil obavy, že tento krok by mohl odehnat potenciální investory. Ale zatím se tak neděje.

Budeme tedy do té doby, než všechny těžební subjetky opět obnoví svou činnost chvíli číst zprávy o tom, jak je těžba decentralizovanější a zelenější, takže Tesla možná bude přijímat Bitcoin…Ale Kazachstán, jehož hlavním zdrojem pro výrobu velmi levné energie (1kWh za 0,052 dolarů) je uhlí, se stává těžaři vyhledávanou jurisdikcí a vzhledem k výše uvedeným faktům o výstavbě těžebních center nás zelená budoucnost, jak si mnozí maximalisté přejí zřejmě nečeká.

Tězba Chia: jak se připojit k poolu – Pooling protokol

Napsat komentář