Země představující více než 90% globálního HDP zkoumají digitální měny centrální banky

3 min read

Snaha porozumět příležitostem, problémům a výzvám ohledně digitální měny centrální banky, neboli CBDC, probíhá v 81 zemích, přičemž pět zemí plně implementuje digitální verzi své měny, uvádí nový tracker na webu Atlantické rady.

Země představující více než 90% globálního HDP zkoumají digitální měny centrální banky

81 zemí je zapojeno do vývoje digitální měny centrální banky

Karibská oblast je domovem všech pěti CBDC, které se v současné době používají, přičemž Bahamy, Svatý Kryštof a Nevis, Antigua a Barbuda, Svatá Lucie a Grenada již své digitální hotovostní systémy implementují .

CBDC jsou ve své pilotní fázi ve 14 dalších zemích, včetně Jižní Koreje a Švédska, ukazuje tracker.

Atlantická rada, založená v roce 1961, se označuje za nezávislou organizaci. Tracker CBDC, který byl spuštěn 22. července, v současné době sleduje 83 zemí a měnové odbory.

Ze zemí se čtyřmi největšími centrálními bankami – Federálním rezervním systémem Spojených států, Evropskou centrální bankou, Bank of Japan a Bank of England – jsou USA z hlediska rozvoje CBDC nejvzdálenější.

Federální rezervní systém zkoumá CBDC již několik let a předseda Jerome Powell v lednu uvedl, že vývoj digitálních dolarů je „velmi vysokou prioritou“ v boji proti finanční kriminalitě. Prezident newyorské banky Fed John Williams se mezitím domnívá, že vznik kryptoměn vyvolává pro centrální banky náročné otázky.

Čína nedávno uvedla, že zahraniční návštěvníci budou moci během zimních olympijských her v roce 2022 používat digitální juany – za předpokladu, že budou s centrální bankou sdílet informace o svých pasech. Skupina amerických senátorů, která zahrnuje podporovatelku Bitcoinu (BTC) Cynthii Lummis, vyzvala americké olympioniky k bojkotu digitálního juanu. Podle South China Morning Post Peking odpověděl sdělením americkým senátorům, aby „přestaly dělat potíže“.

Čínská lidová banka tvrdí, že téměř 21 milionů lidí již otevřelo virtuální peněženku za účelem používání digitálního juanu.

Jak těžit Ravencoin

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář