Bitcoin si proti inflaci vede lépe než zlato

3 min read

Za posledních 12 měsíců byl Bitcoin lepší než zlato jako zajištění proti inflaci. Právě o tom informuje Anthony Pompliano na Twitteru a poukazuje na obrovský rozdíl ve výkonnosti těchto dvou aktiv za poslední rok.

Bitcoin je lepší zajištění proti inflaci

Ve skutečnosti mělo zlato loni hodnotu kolem 1 960 dolarů za unci, zatímco nyní kleslo těsně nad 1 800 USD. Jinými slovy, za posledních 12 měsíců ztratilo téměř 10%. Vlastně až do konce března byla ztráta ještě větší (-14%), ale pak se zlato trochu vzpamatovalo.

Na druhou stranu Bitcoin měl v loňském roce v této době hodnotu kolem 11 000 dolarů a nyní se pohybuje kolem 38 000 dolarů, což je více než trojnásobek. V dubnu byl dokonce více než pětkrát dražší než před 12 měsíci.

Inflace v USA je za posledních 12 měsíců 5,4% a začala stoupat v únoru. Ve skutečnosti byla do ledna pod 1,5%, ale v únoru stoupla na 1,7%, přičemž růst se od března zrychlil a v dubnu pak inflace explodovala.

Když se podíváme pouze na posledních šest měsíců, tj. od února do června, cena zlata klesla celkově o 1,4%, byť nejprve s prudkým poklesem až do března, a poté s prudkým růstem od dubna do května, následovaný dalším poklesem.

Naopak cena Bitcoinu od února stoupla o 18%, i když s růstem až do dubna, prudkým poklesem do 20. července a nárůstem od 21. července.

Ať už se tedy podíváme na posledních 12 měsíců, stejné období, za které se vypočítává roční inflace, nebo jen na posledních 6 měsíců od nárůstu americké inflace, Bitcoin stále poráží zlato alespoň o řád.

Zlato a bitcoin v dobách krize

Je však třeba připomenout, že ačkoliv lze zlato i Bitcoin považovat za zajištění proti inflaci, finančně se liší alespoň v jednom ohledu: zlato je považováno za bezrizikové, zatímco Bitcoin musí být samozřejmě považován za rizikový. Díky tomu je zlato v době krize preferovaným bezpečným útočištěm, zatímco v době růstu se mnoho investorů zaměřuje na BTC kvůli jeho vyšší volatilitě.

Indie vyšetřuje burzu Binance v případu praní peněz

Marketa Tesarkova

Napsat komentář