Jak EIP-1559 a „trojí halving“ ovlivní cenu Etherea?

4 min read

Aktualizace Etherea 5. srpna, známá jako hard fork London, přinese zásadní změnu v podobě EIP-1559-změny kódu, která začne odstraňovat některé ETH z oběhu. Teoreticky by to mělo mít vliv na cenu Etherea.

Jak nadcházející upgrade ovlivní cenu Etherea?

EIP-1559 změní způsob fungování transakčních poplatků. Ačkoli jsou detaily komplikované, výsledkem je, že každý, kdo provede transakci v síti, nyní zaplatí základní poplatek, který bude spálen místo toho, aby šel těžařům Etherea. Spálit v tomto smyslu znamená vyřadit mince z oběhu tím, že je v podstatě pošlete na adresu, pro kterou nikdo nemá klíče.

Snížení nabídky ETH vytváří „deflační tlak“ na síť Ethereum. Ačkoli se s každým blokem přidaným do řetězce stále vytvářejí nové mince, trochu ETH také mizí. Deflační tlak teoreticky tlačí ceny nahoru, protože růst nabídky zpomaluje.

Dá se to srovnání s halvingem Bitcoinu, což je událost, během níž těžaři dostávají o 50% méně odměn v BTC.

Hasu, pseudonymní analytik z Paradigm, řekl, že analogie je víceméně přesná. „Halving = snížení inflace. Spalené poplatky = snížení inflace.“

Poslední hlaving Bitcoinu byl 11. května 2020, kdy se odměny BTC snížily z 12,5 BTC na 6,25 BTC. V ten den byla cena bitcoinu 8800 dolarů. Během následujících šesti měsíců se cena téměř zdvojnásobila. A dnes vás 1 BTC stojí téměř 40 000 dolarů.

Možná to samé udělá i ETH.

Vyvstává však jedna otázka; Není toto očekávání již promítnuto do současné ceny? Koneckonců za růstem Bitcoinu v loňském roce bylo více faktorů, nejen halving. COVID-19, institucionální investice společností MicroStrategy, Square a Tesla také přispěly.

Cena Etherea navíc letos spolu s BTC stoupla – a to i bez vlastního halvingu. 1. ledna se Ether prodával za méně než 800 dolarů. Do 10. května dosáhl historického maxima 4 168 dolarů. A poté, co na konci července klesl pod 1 800, se vrátil až na přibližně 2 600 dolarů. Za poslední rok cena ETH stoupla o 600% oproti 254% u BTC.

To by mohlo znamenat, že cena ETH již možná v očekávání změny kódu vzrostla a poté již mnoho změn neuvidí.

Paul Veradittakit, partner krypto investiční firmy Pantera Capital, si to nemyslí.

„Věřím, že jak se přiblížíme a budeme upgradovat, dojde k dalšímu zapojení těch, kteří nejsou v komunitě, aby se cena mohla trochu zvýšit. Nemyslím si, že se cena nezmění!“

Kryptoinvestor Nikhil Shamapant napsal, že je příliš velký nabídkový šok na to, aby mohl být již oceněn. V dubnu, když se cena blížila současné úrovni, vypočítal, že prodejní tlak s EIP-1559 klesne zhruba o 30%, což znamená, že bude mnohem méně ETH k dispozici na trzích ke koupi.

Nejen to, ale trh nemusí mít šanci se zorientovat: „Jak se trh přizpůsobí dislokaci nabídky z [aktualizace] EIP1559, o 3-4 měsíce později bude znovu zasažen ještě větší dislokací ze sloučení s Proof of Stake.“

Nazval kombinaci EIP-1559 a nadcházejícího přechodu k proof-of-stake Ethereum 2.0 za „trojí hlaving“, protože by snížilo prodejní tlak odhadem o 90%-což je ekvivalent tří bitcoinových halvingů.

To by mohlo cenu dostat na nebývalé úrovně – Shamapant ji v příštích dvou letech vidí na 150 000 dolarů.

Objem obchodování ETH vzrostl v první polovině roku 2021 více u Bitcoinu

Roman

Napsat komentář