Bitcoin nekoreluje s ničím

2 min read

Známý kritik Bitcoinu Peter Schiff tvrdí, že cena BTC s jinými aktivy nekoreluje.

V nedávném tweetu napsal, že Bitcoin prokazuje, že s ničím nekoreluje, když viděl v pondělí, že zatímco ceny ostatních rizikových aktiv klesly, cena BTC klesla ještě více a další den se riziková aktiva odrazila, ale BTC opět poklesl.

Na závěr tweetu uvedl vtipné prohlášení:

„Gratuluji HODLERům. Vlastníte rizikové aktivum, které klesá bez ohledu na směr ostatních rizikových aktiv “.

Tweet byl zveřejněn vřera ráno, krátce poté, co se cena BTC vyšplhala zpět nad 30 000 dolarů, zhruba po 24 hodinách strávených pod touto úrovní. Jinými slovy, k oživení ceny BTC došlo víceméně současně s tweetem Petera Schiffa.

Opravdu Bitcoin s ničím nekoreluje?

Určitě nemá smysl hledat korelace krátkodobých cenových pohybů.

Vezmeme-li pouze posledních 30 dní, zjistíme, že cena BTC sledovala sestupný trend (přibližně -15% od konce června), zatímco například S&P 500 šel nejprve nahoru, pak dolů a pak zpět na víceméně počáteční úroveň.

Zlato v tomto období vzrostlo o 1,6%, zatímco ropa ztratila 8%.

Na základě těchto údajů je stále možné říci, že cenový trend Bitcoinu za poslední měsíc nekoreluje s vývojem jiných hlavních aktiv.

Pokud však například rozšíříme analýzu na posledních 12 měsíců, zjistíme, že BTC vzrostl o 233%, zatímco index S&P 500 vzrostl pouze o 33%, přičemž ropa vzrostla o 62% a zlato má nyní přibližně stejnou cenu, jako v polovině července loňského roku.

Stojí za zmínku, že v posledních letech, zejména kvůli neustálému kvantitativnímu uvolňování ze strany centrálních bank, ceny rostly uvelkého množství aktiv, i když nárůst hodnoty BTC byl vyšší.

Tězba Chia: jak se připojit k poolu – Pooling protokol

Napsat komentář