Občané Salvadoru protestují proti zákonu o BTC

3 min read

Navzdory tříměsíčnímu zákazu protestů, který měl zabránit šíření COVID, se včera sešla v zákonodárném sboru skupina Salvadoranů složená z levicových odborů, studentských sdružení a dalších, aby protestovali proti přijetí BTC jako národní měny v zemi.

Prostesty v Salvadoru proti zákonu o BTC a žaloba

Skupina, kterou organizoval „Blok odporu a populární povstání“, pomocí transparentů a proslovů požadovala zrušení takzvaného BTC zákona, který z BTC dělá zákonné platidlo a zavazuje podniky, aby jej přijaly. Demonstranti si, stejně jako 77% Salvadoranů podle výsledků místního průzkumu, myslí, že je to špatný nápad.

Občané Salvadoru protestují proti zákonu o BTC

„Je to zákon, který vytváří právní nejistotu a který by mohl být použit k oklamání uživatelů a také k usnadnění praní peněz a praní majetku,“ uvedla aktivistka Idalia Zuñiga.

Další protestující vyjádřila své obavy ohledně volatility cen BTC. „Ti, kteří vydělávají minimální mzdu, můžou mít v jednom okamžiku 300 dolarů v BTC a další den se těchto 300 dolarů může změnit na 50 dolarů,“ řekla, než poukázala na cenový pokles BTC z dubnových 63,595 dolarů na polovinu dnes.

Deputadas recebem manifestantes

Demonstranti se také oprávněně ptají, jak zákon vlastně vznikl, protože je to připomínka kontroly prezidenta Nayiba Bukeleho nad všemi větvemi salvadorské vlády a jeho autoritářství. Navzdory skutečnosti, že zákon musí normálně projít náročným procesem studia, konzultací a adaptací, byl zákon BTC schválen za méně než šest hodin od okamžiku, kdy jej Bukele oficiálně představil Kongresu.

Ačkoli již byl schválen, zákon o BTC stanoví období 90 dnů, než vstoupí v platnost, což znamená, že Salvadorané budou povinni přijmout BTC v září.

Většina není připravena. Nedávný průzkum odhalil, že přibližně 77% populace země odmítá Bukeleho zákon o BTC a většina obchodníků v zemi by raději nakládalo s dolary než s BTC. Opoziční strana již podala žalobu, aby zabránila zákonu o BTC.

Tězba Chia: jak se připojit k poolu – Pooling protokol

Roman

Napsat komentář