Bitcoin Core 22.0: vše, co potřebujete vědět + podpora Taproot

3 min read

Byla vydána nová verze Bitcoin Core 22.0, hlavního klienta pro správu uzlů bitcoinové sítě, který nativně podporuje Taproot.

Software byl zpřístupněn na bitcoincore.org a jeho hlavní inovací oproti předchozím verzím je plná podpora Taproot.

Bitcoin Core 22.0 a Taproot?

Aktualizace Taproot byla schválena před několika měsíci, ale aby byla plně využitelná, její nové funkce musely být podporovány uzly v bitcoinové síti.

Předchozí verze bitcoinu Core, 0.21.1, nepodporovala nové funkce zavedené s Taproot, ale vyžadovala ruční aktualizaci, kterou mnoho správců uzlů neudělalo. Vzhledem k tomu, že Bitcoin Core se používá na více než 90% bitcoinových uzlů, způsobilo to velmi omezenou podporu upgradu.

Nyní je jen otázkou aktualizace softwaru na nejnovější verzi, aby byl uzel plně kompatibilní. Protože většina správců uzlů pravidelně aktualizuje verzi bitcoinu Core, lze s jistotou předpokládat, že nová verze 22.0 bude široce nasazena. Během několika týdnů je tedy možné, že většina bitcoinových uzlů bude nativně podporovat Taproot, takže aktivace nového protokolu bude od listopadu proveditelná bez větších problémů.

Bitcoin Core 22.0: všechny nové funkce

Nová verze také obsahuje opravy chyb a vylepšení výkonu, stejně jako aktualizované překlady a byla rozsáhle testována na Linuxu, macOS 10.14+, Windows 7 a novějších verzích. Měla by také fungovat na většině ostatních unixových systémech, ale nebyla na nich rozsáhle testována.

Seznam změn je ve skutečnosti mnohem rozsáhlejší než pouhé přidání nativní funkce Taproot, takže nejde o aktualizaci verze, ale o novou verzi (22.).

Na vývoji této nové verze se podílela více než stovka přispěvatelů, kteří pracovali přibližně osm měsíců pod dohledem hlavního vývojáře Bitcoin Core Wladimira van der Laana.

Bitcoin Core 22.0 je první verzí, která nabízí plnou podporu hardwarových peněženek prostřednictvím uživatelského rozhraní, což umožňuje používat rozhraní HWI (Hardware Wallet Interface) se zařízeními Ledger, Trezor, BitBox, KeepKey a Coldcard.

Bitcoin Core 22.0 navíc nyní nabízí možnost připojení prostřednictvím Invisible Internet Project (I2P), stejně jako Tor, decentralizované, peer-to-peer, anonymní komunikační sítě.

Vyžaduje každá bitcoinová transakce platbu poplatků?

Napsat komentář