Vyžaduje každá bitcoinová transakce platbu poplatků?

3 min read

Dnes bitcoinová transakce vyžaduje zaplacení poplatků, aby mohla být vložena do bloku, potvrzena a zaznamenána na blockchainu. Ne vždy tomu tak bylo. Poplatky, které mají být zaplaceny těžařům, nejsou teoreticky nezbytně nutné.

Bitcoinová transakce na LN

Předně není nutné vždy registrovat BTC transakci na bitcoinovém blockchainu. Zpočátku bylo, ale od vydání Lightning Network lze provádět transakce mimo řetězec, ty nevyžadují registraci na blockchainu.

Stále je nutné zaplatit poplatek, ale tento poplatek nepůjde těžařům, kteří zaznamenávají transakce pouze na blockchain, ale do uzlu LN, který používáte. Pokud například používáte vlastní uzel, nemusíte platit žádné poplatky nebo můžete platit poplatky sami sobě.

Poplatky za transakce na LN jsou také zanedbatelné, a proto nejsou problematické.

Ve skutečnosti je zajímavější zaměřit se na

Transakce v řetězci

První transakce, která byla kdy zaznamenána na bitcoinovém blockchainu s BTC zasílanými od jednoho uživatele druhému, zahrnutá v bloku 170 12. ledna 2009, byla bez poplatku. To znamená, že těžař, který vytěžil tento blok, pravděpodobně Satoshi Nakamoto nebo Hal Finney, souhlasil s vložením této transakce na blok, který vytěžil.

Každý blok má omezenou velikost a může zahrnovat pouze určitý počet transakcí, sotva více než 3 000. Když na blockchainu čeká více než 3 000 transakcí, těžaři si vyberou ty s nejvyššími poplatky, které zahrnou do bloku.

To je důvod, proč je u bitcoinových transakcí s nulovými poplatky již dlouho velmi nepravděpodobné, že by byly zahrnuty do bloku těžaři, kteří zjevně preferují ty s vyššími poplatky. Dokonce i dnes jsou některé někdy zahrnuty do blockchainu, ale pouze tehdy, když je fronta čekajících transakcí opravdu velmi malá.

Bitcoinová síť je přetížená

V nejvíce přetížených obdobích v bitcoinové síti nemají transakce s nulovými poplatky prakticky žádnou šanci na potvrzení a po nějaké době jsou jednoduše vyřazeny a účinně zrušeny, než vůbec projdou. V klidnějších dobách se však jich pár potvrdí po chvilce čekání, i když to čekání může trvat dny, týdny nebo měsíce.

Stojí za připomenutí, že u některých soukromých peněženek je možné buď změnit poplatky za transakci, která ještě musí být zaznamenána na blockchain, nebo ji zrušit, než bude konečně vložena do bloku.

Až se odměna pro toho, kdo vytěží blok, resetuje na nulu, jediným příjmem pro těžaře budou poplatky, takže je pravděpodobné, že budou mít motivaci je potvrdit, pouze pokud pro ně odesílatel stanoví značné poplatky. Je však možné, že dlouho předtím, než k tomu dojde, se velikost bloku může zvětšit nebo se používání LN rozšíří natolik, že se problém stane nedůležitým.

Kim Kardashian je přesný příklad zaplacené influencerky, která pumpuje krypto tokeny, o nichž nic neví a mohly by poškodit investory

Marketa Tesarkova

Napsat komentář