Aktualizace Taproot: vše, co je třeba vědět o největším updatu Bitcoinu za posledních pár let

3 min read

Očekává se, že aktualizace Taproot bude spuštěna v bitcoinovém protokolu do listopadu 2021. Spolu s Taprootem budou také spuštěny podpisy Schnorr, což zvýší úroveň soukromí Bitcoinu.

Bitcoin je protokol, který se zřídka aktualizuje, protože je vždy velmi obtížné provést změny ve skutečně decentralizované síti, takže i načasování spuštění Taprootu je obzvláště dlouhé.

Tato aktualizace byla navržena již v lednu 2018 a až v říjnu 2020 byla integrována do knihovny Bitcoin Core. Navzdory skutečnosti, že Speedy Trial byl spuštěn počátkem května, bude trvat několik týdnů, ne-li měsíců, než bude aktualizace funkční.

Nejprve musí alespoň 90% bloků epochy obtížnosti obsahovat signální bit, který ukazuje, zda těžaři přijímají nová pravidla a právě teď podle Taproot.watch je tento práh ještě daleko. Téměř 50% bloků však nyní obsahuje signální bit, takže je pravděpodobné, že 90% prahové hodnoty bude dříve či později dosaženo.

Dopad aktualizace Taproot na Bitcoin

Taproot je velmi očekávaný soft fork, který je krypto komunitou podporován, protože ve spojení s podpisy Schnorr zlepšuje soukromí, škálovatelnost a bezpečnost Bitcoinu. Mohlo by to také vyvolat větší zájem o Lightning Network, přední řešení škálování Bitcoinu, které je stále bohužel z velké části nedostatečně využíváno.

Taproot změní způsob fungování bitcoinových skriptů, což umožní zakrýt všechny pohyblivé části složité transakce. To znamená, že tyto transakce, které mohou obsahovat mnoho dalších transakcí, budou zaznamenány na blockchainu jako jedna transakce, čímž se zachová soukromí transakcí v ní obsažených a sníží se jejich velikost bajtu, a tedy náklady.

Tato aktualizace v zásadě umožní zcela skrýt provedení skriptu, aby byly různé typy transakcí nerozeznatelné, jako je otevření kanálu Lightning Network nebo registrace sofistikovaného smart kontraktu. Veřejné adresy odesílatelů a příjemců však zůstávají viditelné. Jednoduše řečeno, je to zásadní krok směrem ke škálovatelnějšímu soukromému Bitcoinu.

Díky podpisům Taproot a Schnorr lze snížit množství dat zaznamenávaných na bitcoinovém blockchainu, zvýšit počet transakcí, které lze zahrnout do bloku, snížit transakční náklady a různé typy transakcí lze skrýt. Mnozí očekávají implementace Taproot umožní tvorbu smart kontraktů, což vedlo by to k ještě většímu přijetí sítě a možná i k revoluci v krypto ekosystému.

Je třeba zdůraznit, že také Lightning Network může skutečně významně rozšířit počet transakcí, které může bitcoinová síť zpracovat, a zároveň drasticky snížit transakční náklady. Lightning Network je již nějakou dobu aktivní, a proto je uživatelům k dispozici.

Napsat komentář