Poměr Zlata k Bitcoinu, jehož cena překročila 52 000 USD na historickém minimu

3 min read

Cena Bitcoinu se neustále zvyšuje a kryptoměna zaznamenala ATH nad hranicí 52 000 dolarů. Vzácný kov, s nímž se nejčastěji porovnává, zlato, stagnuje.

Zlato oproti Bitcoinu slábne

Bitcoin se srovnává s mnoha komoditami, ale nejčastěji je přirovnáván ke zlatu, protože obě aktiva jsou silným aktivem pro uchování hodnoty. V uplynulém roce je však mezi nimi jasný vítěz, protože poměr Zlato / Bitcoin je v současné době na historickém minimu.

Poměr Zlata k Bitcoinu, jehož cena překročila 52 000 USD na historickém minimu


Jak je vidět z výše uvedeného grafu, poměr se od března loňského roku postupně snižoval. V té době hodnota BTC klesla na roční minimum kolem 3 800 dolarů během krachu, který byl z velké části způsoben hrozící krizí způsobené COVID-19.

Od té doby BTC zaznamenal ohromující nárůst asi 1250%. Zlato naopak zůstalo pozadu. V době psaní tohoto článku stojí unce zlata kolem 1780 USD. Drahý kov se nedokáže dostat nad vytouženou hranici 2 000 USD, natož následovat jakékoli zisky zaznamenané Bitcoinem.

Jak vytvořit NFT na EOS

Narativ digitálního zlata roste

Zatímco obě aktiva vykazují silné vlastnosti uchovávání hodnoty, Bitcoin má v očích mnoha navrch. Samozřejmě stojí za zmínku, že to musí být testováno časem, protože digitální měna je ve srovnání se svým fyzickým protějškem velmi mladá. Rostoucí počet institucí a významných investorů však přijímá narativ, že Bitcoin je digitálním zlatem.

V loňském roce řekl legendární investor Paul Tudor Jones, že Bitcoiny jsou nejlepším inflačním obchodem. Právě včera prezident Federální rezervní banky v St. Louis řekl, že Bitcoiny jsou spíše soupeřem pro zlato než měnu.

Se vším výše uvedeným stojí za to nastínit některé z hlavních rozdílů. Bitcoin je snadno přenosný – ke svým BTC máte přístup doslova z jakéhokoli místa na světě, pokud máte přístup k internetu. Představte si, že přepravujete 10 kg zlata. Nyní si představte, že přepravujete tunu zlata.

Bitcoin je také poměrně snazší uschovat. Nepotřebujete vysoce zabezpečené trezory ani bezpečné schránky. Vaše bitcoiny jsou bezpečně uloženy v peněžence a pokud jsou vaše soukromé klíče vaše a nejsou ohroženy, nemusíte se ničeho obávat.

Bitcoin je digitální, je odolný vůči cenzuře a je také prokazatelně vzácný. To vše pravděpodobně prospěje kryptoměně ve světě, který směřuje k digitalizaci rychleji, než si dokážeme představit.

Roman

Napsat komentář