Vitalik Buterin: Technologická studená válka kryptoměnám prospějě
3 min readVitalik Buterin, spolutvůrce Etherea, se v rozhovoru pro Morgan Bellerovou z NFX rozhodl sdílet názor na čínskou technologii, americkou výjimečnost a kryptoměny.
Diskutoval o tom, jak lidé často nadhodnocují Čínu, a tvrdil, že USA, které se snaží usilovat o čínské technologické společnosti, je činí zranitelnými vůči ostatním aktérům. Tento konflikt by mohl vytvořit příležitost, aby se kryptoměnám v budoucnu dařilo.
Od cel a poplatků až po zákazy je globální technologický průmysl ve středu eskalující studené války mezi USA a Čínou.
Vitalik Buterin o technologické studené válce
Spoluzakladatel Nadace Ethereum nabídl následující pohledy na válku USA proti čínským technologickým společnostem:
Všichni vidíme, že se nová studená válka zahřívá – bojovníky jsou mocnost zakořeněná v USA a rostoucí Čína. Na rozdíl od první studené války mezi USA a SSSR bude druhá studená válka globálně působivější.
Bude se bojovat v kyberprostoru – válka bitů a bajtů, hromadného sběru dat a neustálého sledování. V posledních čtyřech letech Trumpova administrativa důsledně provádí kroky, uvádí čínské technologické giganty jako bezpečnostní hrozbu a čínská vláda reagovala stejně.
Buterin věří, že koncentrovaná moc vlád svrhla všechny pokusy prosadit zájmy země. Zákazy a tarify nemohou chránit občany USA před bezpečnostními hrozbami a ztrátou zaměstnání.
Trvá na tom, že decentralizace je lepší způsob, jak toho dosáhnout. „A tady přichází kryptoměna, protože decentralizace je jediný způsob, jak můžete důvěryhodně přesvědčit lidi, že vám opravdu záleží na snaze chránit lidi.“ řekl Buterin.
Zdůraznil také: „Důvod, proč je to pravda, je ten, že A i B vědí, že A a B jsou navzájem největší hrozbou, proto se v podstatě navzájem zabijí a C se s největší pravděpodobností objeví jako vítěz.“
Bez ohledu na výsledky nyní vstupujeme do bezprecedentní éry digitálního kolonialismu – do doby, kdy se páky kontroly pravděpodobně postupně vládám vzdalují.