Zákaz Bitcoinu v Itálii?

3 min read

Zákaz Bitcoinu: toto je návrh Maurizia Gasparriho, italského senátora. Napsal to v tweetu, který zveřejnil poté, co v sobotu večer odvysílala televizní zpráva v populární televizní show Striscia la Notizia.

Minulou sobotu byla vysílána reportáž s názvem: Je Bitcoin dobrá investice? Reportér neodpověděl, ale vysvětlil některé z faktorů, které ovlivňují cenu Bitcoinu, a vyzval lidi, aby si dávali pozor na další kryptoměny, které fungují pouze jako síťový marketing.

Pro Gasparriho však není pochyb, Bitcoin je nebezpečný a měl by být zakázán:

„Bitcoin je absurdní věc, ti, kdo jej používají, poškozují sami sebe. Musí být zakázán. Navrhnu to v Senátu “.

Tak zněl jeho tweet, který naznačoval, že by mohl v tomto smyslu předložit návrh zákona. Jeho názor není nový, vyjádřil ho již dříve. V prosinci 2018 napsal:

„Hodnota Bitcoinu se zhroutila, jaké překvapení … Kdo vlastně‚ těmto věcem ‘důvěřoval? Dobrá lekce pro spekulanty, kteří hledali zisky a pro blázny, kteří se chytili na návnadu…“

Může Gasparri úspěšně prosadit zákaz Bitcoinu?

Maurizio Gasparri je jedním z nejvýznamnějších politiků na italské scéně. Bývalý ministr komunikace v Berlusconiho vládě na počátku století je v současné době lídrem skupiny strany Forza Italia v Senátu. Může tedy předložit návrh zákona Senátu a počkat, až proběhne jeho slyšení.

Jelikož je však členem opozice, bude muset najít většinu, aby byl jeho návrh schválen. Relativní většinu italského parlamentu však drží Hnutí 5 hvězd, které má místo toho vždy pozitivní názory na téma blockchainu a kryptoměn.

Itálie navíc v současné době prochází politickou krizí, která by mohla vést k předčasnému ukončení zákonodárného sboru rozpuštěním parlamentu a novými volbami. Stručně řečeno, je nepravděpodobné, že by se Gasparriho myšlenka v tomto bodě historie uskutečnila ve skutečný zákaz.

Nic však nevylučuje, že v budoucím zákonodárném sboru vedeném středopravicí (jehož je Forza Italia součástí) by bylo možné tuto myšlenku oživit a představit. V tom okamžiku by bylo pro Gasparriho snazší najít cestu ke schválení. V tuto chvíli je to však jen politická fantazie.

Mohou vlády skutečně zakázat Bitcoin?

Roman

Napsat komentář