Tyler Winklevoss předpovídá konec Facebooku do 10ti let

4 min read

V nedávném rozhovoru pro Forbes předpověděl Tyler Winklevoss konec Facebooku a centralizovaných sociálních sítí do pěti až deseti let.

Řekl:

„Myšlenka centralizované sociální sítě prostě nebude do pěti nebo 10ti let v budoucnosti existovat. Mezi starým světem a tímto novým krypto-nativním vesmírem je membrána nebo propast“.

Dvojčata Tyler a Cameron Winklevoss jsou proslulí žalobou na Marka Zuckerberga za získání vlastnictví Facebooku a slavným filmem The Social Network. To znamená, že jsou obeznámeni s principy, které stály za zrodem Facebooku, zatímco nyní se dobře vyznají v krypto ekosystému.

Jejich pohled na Facebook a na centralizované sociální sítě jistě není nezaujatý, ale na druhou stranu velmi dobře znají trh s kryptoměnami, který je v zásadě založen na decentralizaci – i když je jejich burza naprosto centralizovaná.

Článek není náhodou nazvaný „Revenge Of The Winklevii“ a pojednává o budoucím vývoji decentralizovaného ekosystému kryptoměny na jedné straně a centralizované síti velkých gigantů jako Facebook na straně druhé.

Dvojčata uvádí, že prostřednictvím své holdingové společnosti Gemini Space Station, která vlastní jejich burzu a Nifty Gateway, prostřednictvím operací prováděných společností Winklevoss Capital investovaly do nejméně 25 startupů zabývajících se digitálními aktivy, které položily základy nového virtuálního světa nazývajího se „metaversum“, ve kterém se vytvářejí, nakupují a prodávají digitální aktiva, jako je umění, hudba, nemovitosti nebo dokonce podniky.

Jedná se o nový ekosystém založený na decentralizovaných blockchainech, v ostrém kontrastu se stále více centralizovanými weby, kterým dominuje několik velkých gigantů. Očekává se, že NFT budou hrát v tomto ekosystému zásadní roli a proto se bratři Winklevossové rozhodli investovat také do tohoto sektoru.

Jak vytvořit NFT a prodávat jej – Rarible návod

Facebook a budoucnost sociálních sítí podle dvojčat Winklevossových

Abychom byli spravedliví, v rozhovoru neříkají, že nové decentralizované platformy nahradí centralizované, ale pouze spekulují, že by centralizované platformy mohly v budoucnu ztratit svou přitažlivost. Je možné, že tato hypotéza je ve skutečnosti trošku přitažená a to i proto, že například všechny pokusy o vybudování jakési decentralizované verze Facebooku schopné skutečně konkurovat gigantovi dosud zcela selhaly. Čas ukáže.

Kryptoměnový ekosystém však již ve všech směrech roste a rozšiřuje se z malé skupiny nerdů a technologických nadšenců. I když to nestačí k předvídání budoucnosti bez centralizovaných sociálních sítí, naznačuje to jistý vývoj i v tomto sektoru, možná s určitou hybridizací těchto dvou světů – trochu jako to, co se snaží udělat například Twitter.

I když je možné, že uvažování dvojčat Winklevossových je ovlivněno jejich touhou po pomstě proti Facebooku, neměly by být ignorovány jejich odborné znalosti týkající se vývoje krypto ekosystému.

Roman
Sdílejte

Napsat komentář