Vydělávejte peníze pomocí krypto prohlížečů

6 min read

Prohlížeče jsou součástí každodenního života v našem digitalizovaném světě. Mnoho z nás je denně používá k procházení webu. Prohlížeč odešle tzv. HTTP požadavek na server, na kterém je požadovaný web umístěn. Server poté odešle zpět obsah uložený na serveru. Ty pak lze vidět na obrazovce. Vlastně docela jednoduché. Ale co jsou krypto prohlížeče?

Co jsou krypto prohlížeče?

Jednoduše řečeno, krypto prohlížeč je jakýkoli prohlížeč, který podporuje technologie Web 3.0, jako je blockchain, DeFi, smart kontrakty a dApps. Slovy zakladatele Polkadot a spoluzakladatele ETH Gavina Wooda to označuje „decentralizovaný online ekosystém založený na blockchainu“ . Cílem Web 3.0 je dosáhnout decentralizace odstraněním prostředníků po vzoru antiestablishmentového hnutí. Zejména je třeba se vyhnout velkým hráčům, jako je Amazon, která každoročně uchovávají několik milionů terabajtů osobních údajů pro svůj vlastní ekonomický prospěch.

Použitím technologie blockchain v datových transakcích nemusí technologie Web 3.0 explicitně získat důvěru zasahujících subjektů. Chytrá smlouva může například nahradit notáře při prodeji domu. To šetří náklady a čas.

Doposud byl kryptosvět obtížně uchopitelný, zejména pro nováčky. Nové prohlížeče překlenují mezeru mezi tradičním Webem 2.0 a decentralizovaným Webem 3.0 tím, že zpřístupňují decentralizované protokoly prostřednictvím známého rozhraní. Nabízejí tak důležitou bránu do decentralizovaného ekosystému s vyšší bezpečností a větším soukromím než kdykoli předtím.

Tři největší krypto prohlížeče pod lupou

Opera Crypto Browser pro Web 3.0 (Beta)

Jako téměř všechny kryptoprohlížeče, i prohlížeč Opera prostřednictvím integrované peněženky, kterou lze použít k nákupu, prodeji nebo ukládání kryptoměn. Umožňuje také snadný přístup k dApps. Peněženka podporuje tokeny ETH, ERC-20 a ERC-721, stejně jako četné blockchainy včetně BTC, ETH, řetězců kompatibilních s EVM a řešení Layer 2.

Opera chce spojit snadné prohlížení webu s přístupem k platformám dApps a Metaverse. Za tímto účelem se Opera spojila s hlavními ekosystémy a blockchainy včetně Polygon, Solana, Unstoppable Domains, Handshake, ENS a mnoha dalšími.

Bezpečnost a soukromí jsou hlavními prioritami všech krypto prohlížečů. V prohlížeči Opera je možné surfovat po internetu, aniž by se na vás někdo díval, pomocí vestavěné VPN a blokování reklam a sledování. Tyto funkce by podle Opery měly zrychlit i surfování.

V integrovaném Crypto Corner se dozvíte o nejnovějších blockchainových novinkách a trendech.

Opera je zatím dostupná pouze v beta verzi a v mobilní verzi pouze pro Android. Na verzi pro iOS se aktuálně pracuje.

Na rozdíl od Brave Opera v současnosti nenabízí svůj vlastní token, který by uživatelé mohli vydělávat používáním prohlížeče.

Brave pro více soukromí na webu

Kryptoprohlížeč Brave inzeruje svůj produkt jako s nejvyšší možnou bezpečností. Ve výchozím nastavení blokuje reklamy a sledovače, stejně jako ukládání dat třetích stran a shromažďování IP adres. Brave vždy používá zabezpečené připojení HTTPS.

Podle Brave je prohlížeč třikrát rychlejší než Chrome, protože spousta nežádoucího obsahu je jednoduše zablokována, a tudíž se nenačte.

Prostřednictvím programu Brave Rewards je také možné vydělávat peníze formou BAT. BAT je krypto aktivum a znamená Basic Attention Token. Název tokenu lze vysvětlit následovně: Velké technologické společnosti využívají vaše data, aby vás upozornily na reklamu prostřednictvím přizpůsobené reklamy. Zakladatelé Brave věří, že pozornost je důležitou komoditou. Jistě, protože pozornost zvyšuje efektivitu a vysoká efektivita často přináší více peněz. Za každou reklamu, kterou dobrovolně sledujete přes prohlížeč Brave, se vám do peněženky připisují coiny BAT. BAT si můžete ponechat jako jakékoli jiné krypto aktivum nebo je použít k spropitnému vydavatelům obsahu. BAT je v současné době ekvivalentní 0,8158 eur.

Fulldive: První sociální prohlížeč na světě

Full dive spojuje obsah, obchod a komunitu prostřednictvím vyhledávání, šifrování a chatovacích místností. Pro větší transparentnost je možné každý web hodnotit a komentovat. Fulldive nabízí lepší interakci mezi sociálními médii, zpravodajskými weby a platformami pro streamování videa tím, že nabízí vše v jednom rozhraní v prohlížeči.

I zde je kladen velký důraz na bezpečnost uživatelů. Fulldive blokuje reklamy, sledovače a vyskakovací okna, která zneužívají vaše data. Podobně jako u Brave je rychlost až osmkrát vyšší než u běžných prohlížečů, uvádí Fulldive.

S prohlížečem Fulldive můžete také vydělávat peníze prováděním malých úkolů. Stačí pozvat přátele, zúčastnit se průzkumů nebo sledovat sponzorovaná videa. 100 000 fulldive coinů lze při pravidelném používání vydělat zhruba za tři až čtyři týdny. Ty pak odpovídají zhruba deseti eurům a lze je směnit přímo za Ether nebo BTC Cash.

Fulldive je zatím dostupný pouze pro chytré telefony, a to pro iOS i Android.

Nevýhody a kritika

Teoreticky můžete vydělávat peníze s Fulldive a Brave. Není to však mnoho. Brave nabízí pro transakci dva integrované poskytovatele služeb (Uphold a Gemini). Transakční poplatky jsou také poměrně vysoké a zákazníci si stěžují na nedostatek podpory společnosti Uphold. 

Budou NFT po 70 letech bezcenné? Problém s autorskými právy

Marketa Tesarkova

Napsat komentář