Kryptoměny UP a DOWN na Binance – Jak fungují pákové tokeny (BLVT) a jak vydělat peníze?

4 min read

Možná jste nikdy neslyšeli o pákových tokenech UP a DOWN, které jsou dostupné na kryptoměnové burze Binance. V praxi to nejsou běžné kryptoměny a fungují spíše jako ETF.

Tato digitální aktiva – jako BTCDOWN, XRPDOWN, ADADOWN, ETHUP, BTCUP atd. – jsou obchodovatelná aktiva na spotovém trhu Binance a jsou „vytvářena“ na základě ceny kryptoměn.

To znamená, že jsou podporovány nejoblíbenějšími kryptoměnami na trhu, jako jsou BTC, ETH, XRP a Cardano.

Každý token představuje „koš“ otevřených pozic na trhu perpetual futures. Token UP nebo DOWN je tedy v podstatě tokenizovaná verze futures pozic s pákovým efektem.

Vyplatí se ale do těchto aktiv investovat?

Pákové tokeny UP a DOWN

UP tokeny sledují přirozený pohyb „podkladových“ kryptoměn. Například, když BTC stoupá, BTCUP také stoupá. Naopak, pokud bude BTC znehodnocovat, odepisuje se i BTCUP.

Na druhou stranu tokeny DOWN dělají opak. Takže když ETH například odepisuje, ETHDOWN se zhodnocuje a naopak.

V praxi to umožňuje „sázet“ na pád kryptoměny a profitovat i v medvědích cyklech.

Pokud je tedy trend kryptoměny klesající a investor věří, že cena bude nadále klesat, může investovat do DOWN verze této kryptoměny a profitovat z ní.

Žádné riziko vypořádání

Velkým rozdílem mezi těmito digitálními aktivy je to, že neexistuje žádné riziko vypořádání. To znamená, že pokud uživatel nakoupí BTCUP a BTC klesne, nebude zlikvidován, nepřijde o investovanou částku.

Takže, když BTC znovu stoupne – a BTCUP bude následovat – může se vrátit k zisku a vybírat zisky, kdykoli chce.

Jinými slovy, investor přijde o peníze pouze v případě prodeje, jak to funguje na „tradičním“ kryptotrhu.

Páka

Další funkcí tokenů Binance UP a DOWN je pákový efekt. Z tohoto důvodu se tyto tokeny také nazývají „Binance Leveraged Tokens (BLVT)“.

V tomto smyslu jsou tokeny UP určeny ke generování pákových zisků, když cena původního tokenu vzroste. Stejně tak tokeny DOWN umožňují ještě více profitovat, když cena původního kryptoaktiva klesne.

Vzhledem k tomu, že na tomto trhu neexistuje žádné riziko likvidace, uživatelé si mohou užívat vylepšených zisků, které produkty využívající páku poskytují, aniž by se museli starat o správu pozice s pákovým efektem.

BLVT se také nesnaží udržovat konstantní hodnotu pákového efektu. Místo toho nastavili variabilní cílové rozpětí pákového efektu.

V případě tokenů BTCUP a BTCDOWN je například rozsah mezi 1,5x a 3x. Cílem je tedy maximalizovat možné zisky, když cena stoupá, a minimalizovat rizika, když cena klesá.

Poplatky

Využité tokeny lze vyměnit za hodnotu, kterou představují. Po vyplacení BLVT tímto procesem investor obdrží hodnotu tokenů v USDT, což je stablecoin spárovaný s dolarem.

V tomto případě však budete muset zaplatit 0,1% poplatek za odkup z hodnoty vašich tokenů. Proto je ve většině případů lepší opustit svou pozici na samotném spotovém trhu než prostřednictvím procesu zpětného odkupu.

Chcete-li obchodovat s tokeny s pákovým efektem, musíte také zaplatit obchodní poplatky. Aktualizované hodnoty jsou k nahlédnutí zde.

Kromě toho musíte zaplatit administrativní poplatek ve výši 0,01 % za den. Částka odpovídající roční sazbě 3,5 %. Kvůli tomuto poplatku odborníci nedoporučují držet pákové tokeny.

Vyplatí se tedy investovat?

Tokeny BLVT slouží investorovi k jednoduššímu pákovému efektu pozice. Tento typ investice se však nedoporučuje žádnému investorovi. Je to proto, že vyžaduje trochu více znalostí o operaci a souvisejících rizicích:

Ačkoli vám mohou poskytnout maximalizaci zisků s pákovým efektem a umožňují vám profitovat, i když je trh dole, tyto investiční produkty nejsou vhodné pro každého, protože vyžadují určitou znalost trhu, abyste pochopili, co děláte. Tyto tokeny představují pozice na trhu perpetual futures, nejde tedy o tak jednoduchou operaci, ani o přímou expozici.

Ronin, blockchain od producenta Axie Infinity

Roman

Napsat komentář