Vrací se sólová těžba Bitcoinu?

3 min read

Je možné znovu těžit Bitcoin sólo? Ve skutečnosti ano, i v dnešní době, ale nemusí se to nutně vyplatit.

Slaví sólo těžba Bitcoinu comeback?

V posledních měsících se stalo, že jednotliví, nesdružení těžaři byli schopni yytěžit bloky Bitcoinu nebo Etherea zcela sami. Stojí za zmínku, že současná odměna za vytěžení bitcoinového bloku je 6,25 BTC neboli více než 240 000 dolarů, na začátku roku 2024 bude poloviční.

Protože je však pro úspěšnou těžbu BTC a ETH zapotřebí velký výpočetní výkon, těžaři obvykle sdílejí svůj výpočetní výkon s jinými těžaři pomocí takzvaných „poolů“ a sdílejí veškeré výnosy úměrně k výpočetnímu výkonu poskytovaného poolem.

Ti, kteří si chtějí těžbu vyzkoušet sami, mají obvykle tak malý výpočetní výkon, že stěží mohou vytěžit jediný blok.

Úspěšné případy

Tu a tam se však najdou vzácné výjimky a v posledních měsících byly objeveny minimálně dvě, jedna na BTC a druhá na ETH. Ale to jsou výjimky. Stačí vědět, že na bitcoinovém blockchainu se denně vytěží kolem 144 bloků, čili v průměru více než 4 300 měsíčně a za poslední měsíc vytěžil jediný těžař pouze jeden z nich.

Pravděpodobnost úspěchu

I když si představíme, že by to mohlo být kolem dvou měsíčně, stále by to bylo méně než 0,05 % bloků. Proto každý, kdo se rozhodne vyzkoušet těžbu bitcoinových blockchainových bloků na vlastní pěst, se musí alespoň v 99,95 % případů připravit na selhání. Kromě toho existuje množství dalších těžařů, kteří soutěží o těchto 0,05 %, takže skutečná úspěšnost je mnohem nižší.

Je také třeba mít na paměti, že inkasování 6,25 BTC nemusí skutečně změnit život a že spotřeba energie by byla vysoká i v případě selhání, takže se nemusí vyplatit znovu riskovat.

Pohodlí

Ve skutečnosti byly vytvořeny pooly, které umožňují jednotlivým těžařům vyzkoušet si těžbu na vlastní kůži. Tyto pooly se liší od klasických, protože sdružují výpočetní výkon, aby zvýšily šance poolu, a přidělují cenu pouze těžaři, kterému se podaří extrahovat správný hash, který blok ověří. To však nezvyšuje šance.

Jedná se tedy o sázku s velmi vysokými náklady a velmi vzácnými zisky, které nejsou tak vysoké, jak by se dalo předpokládat.

Nejlepší platformy pro nákup Bitcoinu debetní nebo kreditní kartou

Marketa Tesarkova

Napsat komentář