Stablecoiny jsou o krok dále před fiat měnami

5 min read

„Stablecoiny“ jsou typem kryptoměny, která má svou hodnotu spárovanou s národní měnou. Pomocí technologie podobné BTC a různým blockchainům vytvářejí soukromé organizace digitální měny a přiřazují jejich hodnotu hodnotě národní referenční měny. Pokud máte například 1000 USDC, máte ve své digitální peněžence 1000 USD.

Stablecoiny – myšlenka

Dnes existuje mnoho iniciativ, které se snaží vytvořit nejlepší, nejbezpečnější a nejefektivnější stablecoinovou síť. BTC poskytl základ potřebný k vytvoření bezpečných struktur. Můžeme také najít Stablecoiny spárované s jinými aktivy, jako jsou kovy a dokonce i akcie. Myšlenka je zaměřit se pouze na ty, které odpovídají národním měnám.

V tomto smyslu se to příliš neliší od bankovního účtu. Klíčový rozdíl je v tom, že tyto digitální aktiva nevytvářejí ani nevydávají banky, ale soukromě kontrolované společnosti a technologické organizace bez souhlasu vlády.

Vzhledem k této skutečnosti byste si měli položit otázku:

„Takže tyto společnosti vytvářejí peníze z ničeho? Kopírují peníze? Je to legálně povoleno?“

Za prvé, všechny peníze, ať už od centrálních bank (takzvané „fiat měny“) nebo kryptoměnových iniciativ, jsou vytvořeny z ničeho a zpřístupněny počítači. V tuto chvíli je zřejmé, že při vytváření a používání Stablecoinů nedochází k žádnému závažnému zločinu.

Otázka, která obvykle vyvstává, zní: Co podporuje tyto nově vytvořené peníze? Jaké „skutečné statky“ se skrývají za tímto vytvářením peněz?

A to nás přivádí k jádru dnešní diskuse o penězích. Na jedné straně ti, kteří si stěžují, že vytváření peněz centrálními bankami, jejichž objem je mnohem vyšší než u Stablecoinů, je mimo kontrolu a v důsledku toho způsobil obecný nárůst životních nákladů a ztrátu kupní síly. Obávaná inflace.

Problémy jsou i se Stablecoiny. Šetření ukázala, že iniciativy těchto programátorů nemají aktiva, která by zálohovala vytvořené peníze, a že by zítra mohly zmizet – „případ Tether“.

Výhody Stablecoinů

Stejně jako digitální peníze představují lepší alternativu oproti plně fyzickým penězům (pouze bankovky a mince), a to jak v použitelnosti, skladování, tak především v jednoduchosti použití, jsou Stablecoiny o krok dále nejen v těchto aspektech, ale také proto, že jsou vytvořeny tak, aby efektivněji vyhovovaly potřebám současných služeb a produktů, které dnes na internetu exponenciálně rostou, a vyžadují rychlost k překonání národních bariér.

Jeho fungování se podobá bankovnímu účtu, který lze snadno a okamžitě otevřít. A vše je 100% automatizované. Některé StableCoiny přidávají vrstvu decentralizace. Jinými slovy, jeho „upgrady“ a změny se neřídí rozhodnutím představenstva podle podnikové hierarchie, ale komunitou, která má na starosti návrhy a produkci. Free software.

Stablecoiny se také snadno převádějí a jsou přenosné. Pomocí několika kliknutí můžete vyměnit StableCoin za jiné měny. Můžete svůj zůstatek převést do jakékoli aplikace nebo služby, aniž byste museli žádat jakoukoli instituci nebo jednotlivce o povolení.

Tyto dva aspekty (konvertibilita a přenositelnost) jsou hlavními důvody úspěchu Stablecoinů v zemích Latinské Ameriky a Afriky. Oproti měnovým systémům těchto národů mají velkou výhodu – jsou rychlejší, transparentnější a levnější než banky a tradiční směnárny.

Pomocí Stablecoinů si jednotlivec může ponechat peníze obdržené ve výplatě v tvrdé měně, kterou obdržel. Dříve pro profesionála v Argentině nebo Nigérii, který měl smlouvu v dolarech s americkou společností, existovala jediná možnost, jak převést 100 % hodnoty na jejich slabou měnu, v souladu se zákony o převodu, které berou část této hodnoty a skončili s penězmi, které se denně znehodnocují.

Vezměte si například Federica, dvanáctiletého chlapce žijícího v argentinské Córdobě. Federico vyhrál tisíce dolarů v aplikaci s videem svého štěněte. Dnes může držet dolarovou částku bez potřeby účtu v americké bance a bude chránit zůstatek před místní inflací. S zůstatkem v ruce bude moci stále utrácet peníze v mezinárodních internetových obchodech.

Jsme svědky každodenního růstu profesionálů, kteří pracují přes internet, mají smlouvy v dolarech nebo eurech a kteří se rozhodli pro Stablecoiny, aby udrželi hodnotu svých výdělků v kurzu. Slabé a nestálé hotovosti ze svých zemí se dotknou pouze tehdy, když je potřebují utratit lokálně.

Nyní je snazší pochopit, proč Stablecoiny rostou na popularitě. Přínosy pro ekosystém mezinárodních plateb jednoznačně rostou.

Ronin, blockchain od producenta Axie Infinity

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *