Změna USDC: odstranění slov „kryté americkým dolarem“

3 min read

Stablecoin USDC již není krytý americkým dolarem. Nebo spíše není krytý pouze americkým dolarem.

Tato definice je specifikována na platformě Coinbase. Ještě před pár dny bylo na stránkách Coinbase v sekci věnované USD Coin možné číst:

„Zajištěno americkým dolarem. Každý USDC je krytý jedním americkým dolarem, který je veden na bankovním účtu.“

Nyní zde stojí:

„Zajištěno rezervními aktivy. Každý USDC je krytý jedním dolarem nebo aktivem s ekvivalentní reálnou hodnotou, které je drženo na účtech u amerických regulovaných finančních institucí.“

Existuje několik důvodů pro tuto specifikaci.

USDC a rezervy

USD Coin nedávno odhalil své rezervy. Zpráva ukázala, že z 22 miliard USDC v oběhu je pouze 61% hotovost nebo peněžní ekvivalent (asi 13,4 miliardy USD). Pak jsou tu cenné papíry, pokladní poukázky, dluhopisy a další formy peněz.

Samotné odhalení této zprávy, které potvrzuje, že USDC je plně zajištěno rezervami, účinně vyvrátilo tvrzení, že na každý USDC je na bankovním účtu jeden americký dolar.

USDC byl v podstatě nucen následovat cestu, kterou se ujal Tether. Král stablecoinů již odhalil své rezervy v březnu. Stalo se tak nejen kvůli známým právním problémům, ale také kvůli zachování důvěry investorů. Opět nešlo jen o hotovost. USDC se musel rozhodnout pro plnou transparentnost, stejně jako jeho konkurent.

Pro Tether to bylo moudré rozhodnutí a není náhoda, že jeho tržní kapitalizace stále roste: v současné době přesahuje 60 miliard dolarů, což je znakem silné poptávky na trhu.

Pokud jde o USDC, existuje další důvod pro změnu definice na Coinbase: Janet Yellen, ministryně financí USA, je odhodlána regulovat stablecoiny. V praxi kryptoměnám se stabilní hodnotou dýchají na krk úřady.

Konečně je tu ambice: jak vysvětlil Jeremy Allaire v příspěvku na blogu, Circle se chce stát plnohodnotnou národní bankou digitálních měn.

„Circle má v úmyslu stát se národní komerční bankou s plnými rezervami, fungující pod dohledem a požadavky na řízení rizik Federálních rezerv, amerického ministerstva financí, OCC a FDIC. Věříme, že bankovnictví s plnými rezervami, postavené na technologii digitální měny, může vést nejen k radikálně efektivnějšímu, ale také bezpečnějšímu a odolnějšímu finančnímu systému “.

V zásadě je to jen začátek dlouhé cesty.

Coinbase oznámila výnosy za druhé čvrtletí 2021

Roman

Napsat komentář