Aktualizované údaje o odlivu BTC z burz a trhu s deriváty
5 min readJak jsme již mnohokrát zmínili, březen 2020 byl pro Bitcoin silným katalyzátorem a zlomem. To je vidět na toku BTC na burzovních adresách, které za poslední dva roky trvale vykazovaly čisté odlivy.
Poslední dvě období významných čistých přílivů BTC na burzy se odehrála těsně před vytvořením obou nedávných vrcholů ceny Bitcoinu. Tato cenová maxima v dubnu a listopadu 2021 se shodovala s měsíci čistého přílivu mincí na burzy v březnu a říjnu.
Leden byl ve znamení nejvýraznějšího čistého odlivu od září 2021. Dynamika toků BTC na burzovních peněženkách pomáhá sledovat změny v obecném sentimentu účastníků trhu.
Za poslední rok se změny v 90denním kumulativním přílivu/odlivu BTC na burzách systematicky shodovaly s pohyby cen. V níže uvedeném grafu je pravá osa převrácená, aby ilustrovala, jak pokles čistého přílivu BTC na burzy koreluje s růstem cen a naopak.
To, co vidíme v lednu, je obrácení trendu v 90denním klouzavém součtu celkového přílivu, kdy více BTC opouští burzy, než přichází. To signalizuje nárůst nákupní poptávky za poslední měsíc a všichni vidíme, jak na to v posledních dnech reagovala cena. To přichází uprostřed obnovené akumulace v posledních několika týdnech dlouhodobými držiteli a velrybami.
V 30denní změně stavů zůstatků na burzách došlo v posledních dvou týdnech k silnému zpomalení.
Dalším způsobem, jak se podívat na dynamiku změn zůstatků na burzách, je odhadnout poměr čistého přílivu coinů na burzy a odhadované upravené nabídky BTC. Upravená nabídka nezohledňuje coiny, které se posledních 7 let nehýbaly – tím se z výpočtu odeberou i ztracené BTC. Současná upravená nabídka je asi 15,58 milionů BTC, 82,2 % z celkové cirkulující nabídky.
Když se čistý odliv BTC z burz ve srovnání s upravenou nabídkou zvýší, může to sloužit jako krátkodobý býčí signál pro cenu. Když se čistý příliv BTC na burzy zvýší ve srovnání s upravenou nabídkou, může to sloužit jako krátkodobý medvědí signál pro cenu. Když se podíváme na posledních 30 dní, můžeme vidět, že ve dnech 27.–28. ledna poměr dosáhl zóny silného odlivu:
Za poslední dva roky pouze jednou cena nereagovala růstem na dosažení zelené zóny tímto poměrem: v dubnu 2021. V té době byly hlavním motorem růstu cen „přehřáté“ derivátové trhy, což o něco později vedlo k nárůstu poklesu v důsledku kaskádových likvidací longů. Dnes je však dynamika na trhu s deriváty zcela odlišná: trh má jasný sklon k prodeji, zatímco cena roste, což znamená, že odraz od lednových minim je způsoben především spotovou poptávkou.
Aktualizované údaje z trhu derivátů
Pozice obchodníků s deriváty jsou klíčový faktor pro krátkodobé pohyby na bitcoinovém trhu. V sobotu se Bitcoin dostal nad 40 000 dolarů, stále však přetrvávaly medvědí pozice obchodníků v perpetuálních swapech, přičemž míra financování zůstala záporná navzdory 25% skoku ceny. V době psaní tohoto článku se Bitcoin obchoduje za přibližně 44 000 dolarů a míra financování je stále záporná, což znamená, že prodejci platí kupujícím za právo držet své pozice otevřené.
Za posledních 24 hodin na trhu s perpetuálními futures prodejci BTC zaplatili kupujícím v průměru asi 3,3 % ročně z nominální velikosti pozice, čehož býci nedokázali využít.
Otevřený zájem na trhu s perpetuálními futures zůstává vysoký, a proto se značný počet současných prodejců stane nucenými kupujícími, pokud bude zachována trvalá spotová poptávka (která se zdá být hlavním hnacím motorem růstu z místních lednových minim).
Jak nakupovat, prodávat a vytvářet NFT na OpenSea