Jak nakupovat, prodávat a vytvářet NFT na OpenSea

6 min read

Mnoho lidí sázelo na to, že bublina NFT skončí v roce 2022, ale jak ukazují data, není tomu tak. Objemy naopak rostou a do sektoru metaverz a nezaměnitelných tokenů začínají vstupovat i velké společnosti jako H&M, Square Enix nebo Samsung. Vítejte u podrobného návodu, jak používat OpenSea, ukazující různé kroky pro nákup, prodej a vytváření NFT.

Návod se zaměřuje na vytváření NFT v síti Ethereum.

Co dělat, než začnete vytvářet NFT na OpenSea

Prvním krokem není spěchat na platformu OpenSea, ale na MetaMask nebo Eidoo, protože potřebujeme peněženku, která dokáže komunikovat s blockchainem Ethereum.

Nyní, když máme peněženku, můžeme přistoupit k dalšímu kroku, kterým je nákup ETH, který je nezbytný k zaplacení nákladů na různé transakce, které se chystáme provést.

Kolik Etherea bych si měl koupit?

To hodně závisí na tom, kolik kolekcí a NFT musíme vytvořit, protože průměrné náklady na transakci na Ethereu jsou kolem 100 USD plus transakce za novou kolekci, která je kolem 300 USD. Poznámka: tato čísla jsou proměnlivá a závisí jak na ceně ETH, tak na přetížení sítě Ethereum.

Nyní je konečně čas přejít na OpenSea a přihlásit se pomocí MetaMask nebo Wallet Connect, pokud používáme Eidoo.

Jak nakupovat, prodávat a vytvářet NFT na OpenSea

Poté musíme vybrat naši Ethereum adresu, ke které chceme OpenSea připojit, a potvrdit připojení stisknutím “Connect”.

Jak nakupovat NFT

Nejprve se podívejme na postup nákupu NFT. První věc, kterou musíme udělat, je najít NFT, který nás zajímá, nebo sbírku. V našem případě si vybereme kolekci Cryppo a poté si vybereme NFT, který chceme koupit.

Jak nakupovat, prodávat a vytvářet NFT na OpenSea

Na další obrazovce můžeme vidět všechny podrobnosti o NFT a také kolik to stojí a v našem případě toto NFT stojí 0,05 ETH.

V tuto chvíli máme dvě možnosti, jak koupit příslušný NFT:

  • můžeme kliknout na tlačítko „Buy now“ a nakoupit za pevnou cenu, v tomto případě proto, že nakupujeme přímo od prodejce,
  • můžeme učinit nabídku na NFT již v držení uživatele.

Pro vytvoření nabídky musíme kliknout na tlačítko „Make offer“ a v dalším okně musíme vybrat a přijmout prohlášení o vyloučení odpovědnosti.

Na další obrazovce, pokud chceme učinit nabídku, musíme nejprve převést ETH na wETH. V tomto případě jednoduše klikněte na tlačítko „Convert ETH“ a potvrďte transakci zadáním ceny ve wETH, kterou chceme nabídnout, a lhůty pro naši nabídku.

Jak nakupovat, prodávat a vytvářet NFT na OpenSea

Jakmile zadáme všechna data, klikněte na tlačítko „Convert ETH“.

Poté musíme převést naše ETH na wETH prostřednictvím platformy UniSwap, takže stačí zadat celkové ETH výše a wETH níže. Poté musíme kliknout na tlačítko a potvrdit transakci na MetaMask, která v našem případě stojí něco málo přes 15 dolarů.

Teprve poté se můžeme vrátit a dokončit transakci kliknutím na tlačítko „Make offer“ a transakci znovu potvrdit, což nám umožní koupit NFT, pokud prodejce naši nabídku v daném čase přijme.

Pokud si jej chceme koupit přímo, musíme kliknout na „Buy now“ a potvrdit, že jsme si přečetli prohlášení o vyloučení odpovědnosti. Poté se otevře obrazovka s celkovou částkou NFT a dalšími podrobnostmi, jako jsou licenční poplatky za NFT, a poté stačí kliknout na tlačítko „Confirm checkout“ a potvrdit transakci pomocí MetaMask.

Jak prodat NFT na OpenSea

V případě, že již NFT v peněžence máme a chceme jej prodat, pak je postup jiný. Nejprve musíme přejít náš profil na Opensea v pravém horním rohu.

Jak nakupovat, prodávat a vytvářet NFT na OpenSea

Nyní vyberte NFT, který chcete prodat, a klikněte na 3 tečky v levém dolním rohu NFT. Tím se otevře malá nabídka, kde najdeme položku „Sell“ a pokračujte na další obrazovku:

Jak nakupovat, prodávat a vytvářet NFT na OpenSea

Další obrazovka je poměrně intuitivní: nejprve si budeme muset vybrat, zda chcete prodat naše NFT za pevnou cenu, nebo chceme provést časovou aukci; pak budeme muset vložit cenu v ETH.

Pokud ji nastavíme příliš nízko ve srovnání s minimální cenou (průměrnou cenou), OpenSea nás upozorní a doporučí minimální cenu, za kterou prodávat.

Nakonec je třeba zvolit dobu trvání prodeje. Kromě toho si v sekci „more options“ můžeme také vybrat, zda budeme naše NFT sdružovat nebo je prodávat po jednom, a zvolit, zda omezíme prodej na konkrétní adresu/uživatele.

Nakonec klikneme na tlačítko „Complete listing“ a potvrdíme transakci z MetaMask.

Jak vytvořit NFT na Opensea

Pojďme k posledni části článku, jak vytvořit NFT na OpenSea.

Nejprve musíme po přihlášení do OpenSea vaší peněženkou kliknout na tlačítko „Create“ v pravém horním rohu a poté transakci podepsat pomocí MetaMask (tento podpis není placený).

Na další obrazovku musíme vložit náš multimediální soubor (může to být obrázek, video, zvuk atd., maximálně však 100 MB).

Jak nakupovat, prodávat a vytvářet NFT na OpenSea

Dále musíme zadat jméno, odkaz na naše stránky nebo naše sociální média, krátký popis a nakonec další informace, jako je odemykatelný obsah, počet NFT k vytvoření, referenční blockchain.

Jak nakupovat, prodávat a vytvářet NFT na OpenSea

Nakonec musíme kliknout na tlačítko „Create“ a potvrdit transakci, která opět nebude nic stát.

Ve skutečnosti jsme tak vytvořili pouze NFT, ale není uveden na tržišti k prodeji, a proto musíme přejít ke kroku výše a postupovat podle postupu pro prodej NFT, přičemž platíte náklady za jednotlivé NFT, které jsme chcete zalistovat na trhu OpenSea.

Konečně existuje způsob, jak zaplatit nižší poplatek na OpenSea, což je využití sítě Polygon (MATIC). V tomto případě musíte přidat síť Polygon do MetaMask a poté musíte zakoupit token MATIC.

Roman

Napsat komentář