Top 10 zemí, které jsou ve výzkumu a technologii AI nejdál – některé z nich vás možná překvapí
8 min readObsah Článku
Výzkum AI je celosvětová záležitost. Zatímco USA a Čína přitahují velkou pozornost svými příspěvky do AI, další země po celém světě také experimentují s touto technologií, objevují nové průlomy a přitahují zájem soukromých investorů.
Podle zprávy Stanford Artificial Intelligence Report z roku 2023 dosáhly globální soukromé investice do umělé inteligence v roce 2022 91,9 miliardy dolarů, ale to je jen špička ledovce.
Goldman Sachs předpovídá, že globální investice do umělé inteligence dosáhnou v roce 2023 110,2 miliardy dolarů a do roku 2025 vzrostou na 158,4 miliardy dolarů.
Níže se podíváme na top 10 zemí na základě hodnocení z Global AI Index, Mirae Asset’s Global X AI Investment Survey a Stanford Artificial Intelligence Index Report 2023.
Žebříčky v tomto článku jsou založeny na celkové inovaci v komunitě startupů AI v každé zemi, počtu startupů, hodnotě soukromých investic a vládních výdajích.
Top 10 zemí vedoucích ve výzkumu a technologii AI v roce 2023
1. USA
Dnes jsou USA nejproduktivnější zemí ve výzkumu AI. Podle MacroPolo téměř 60 % špičkových výzkumníků AI pracuje pro americké univerzity a společnosti. Podle Mirae Asset se k dnešnímu dni vybralo 249 miliard dolarů soukromých peněz.
Samotné Silicon Valley je domovem některých z největších poskytovatelů v oboru, včetně OpenAI, Google, Meta a Anthropic. Tyto společnosti přispěly k vývoji předních produktů, jako jsou: Např. GPT-4, DALLE-3, Bard, Llama 2 a Claude 2.
V této fázi vývoje trhu je GPT-4 nepochybně vítězem soutěže AI se 100 miliony aktivních uživatelů týdně. Zvyšují se také investice do AI v regionu. Výše zmíněná studie Goldman Sachs zjistila, že soukromé investice do AI dosáhly v roce 2022 47,4 miliardy dolarů, což představuje více než polovinu celosvětových investic do AI toho roku.
Americká vláda také aktivně investuje do výzkumu a vývoje AI. V roce 2022 utratili za tuto technologii 3,3 miliardy dolarů.
2. Čína
Další největší příspěvek k výzkumu AI pochází z Číny. Podle Mirae Asset země zaměstnává 11 % špičkových výzkumníků umělé inteligence (MacroPolo) a mezi lety 2022 a 2023 získala soukromé investice ve výši 95 miliard dolarů.
Společnosti jako Tencent, Huawei a Baidu jsou v čele inovací v oblasti umělé inteligence v zemi s novými verzemi, včetně velkého jazykového modelu (LLM) Hunyuan společnosti Tencent , čínské alternativy k ChatGPT; Pangu od společnosti Huawei, LLM s parametrem 1,085 bilionu; a model Ernie AI od Baidu, který podle společnosti nabízí ekvivalentní schopnosti jako GPT-4.
Čínská vláda také hodně investuje do závodu ve výzkumu AI. IDC očekává, že investice Číny dosáhnou do roku 2027 38,1 miliardy dolarů, což bude představovat 9 % celkových globálních investic.
3. Velká Británie
Velká Británie je již léta jedním z předních hráčů v soutěži AI. Podle Mezinárodního úřadu pro obchod (ITA) je Spojené království třetím největším trhem s umělou inteligencí na světě po USA a Číně se současnou hodnotou 21 miliard dolarů, která podle odhadů vzroste do roku 2035 na 1 bilion dolarů.
V regionu existuje velké množství AI startupů. Patří mezi ně úspěšná vývojová laboratoř AI DeepMind, která stojí za AlphaGo a AlphaFold, a také Darktrace, která pomocí AI nabízí firmám možnost odhalovat cloudové hrozby v reálném čase.
Vládní výdaje na výzkum a vývoj také rostou: premiér Rishi Sunak údajně plánuje zvýšit vládní výdaje na čipy a superpočítače na 400 milionů liber, včetně investice 100 milionů liber do superpočítačového zařízení v Bristolu ve spolupráci s Hewlett Packard Enterprise a univerzitou z Bristolu.
4. Izrael
Izraelská místní technologická scéna se etablovala v popředí vývoje AI a v letech 2013 až 2022 obdržela soukromé investice ve výši 11 miliard dolarů (Mirae Asset), což je čtvrtá nejvyšší hodnota na světě.
Podle CTech bude v zemi do roku 2023 existovat 144 AI startupů, přičemž celkové investice do tohoto sektoru dosáhnou 2,3 miliardy dolarů.
Izraelská vláda také odhalila plány investovat 8 milionů dolarů do vývoje aplikací umělé inteligence v hebrejštině a arabštině.
Tento region je domovem zavedených společností AI, včetně platformy kybernetické bezpečnosti založené na AI Deep Instinct, asistenta tvůrce psaní AI Wordtune, AI21 Labs a poskytovatele podnikového zabezpečení AI SentinelOne.
5.Kanada
Kanada se v tichosti stala top 5 hráčem na mezinárodní scéně výzkumu AI.
V letech 2022 až 2023 bylo do výzkumu AI v zemi investováno 2,57 miliardy dolarů, přičemž celková částka vzrostla na 8,64 miliardy dolarů.
Kanadská vláda se také zavázala podporovat rozvoj odpovědné umělé inteligence v celé zemi poskytnutím více než 124 milionů dolarů Université de Montréal v červnu 2023 prostřednictvím fondu Canada First Research Excellence Fund.
Mezi přední společnosti v oblasti umělé inteligence v zemi patří LLM pro poskytovatele organizací Cohere, generativní platforma AI Scale AI a poskytovatel vyhledávání AI Coveo .
6. Francie
Francie není jen jednou z nejdůležitějších ekonomických mocností v Evropské unii. Je také vedoucí zemí v regionu ve výzkumu AI s 338 startupy a soukromými investicemi ve výši 7 miliard USD v letech 2013–2022 (Mirae Asset).
Rostou také vládní výdaje na AI. Francouzský prezident Emmanuel Macron se zavázal investovat 500 milionů eur do vytvoření nových „šampionů“ AI .
Země je domovem různých AI startupů, včetně open source hostingové platformy pro umělou inteligenci Hugging Face, Mistral AI, open source vývojáře LLM Mistral 7B a také poskytovatele kybernetické bezpečnosti AI Armis .
7. Indie
Indie je největší zemí jižní Asie. Je největším přispěvatelem do výzkumu AI v regionu.
V loňském roce Indie získala 3,24 miliardy dolarů, čímž se stala 5. zemí s nejvyššími investicemi do umělé inteligence. Odhaduje se také, že Indie má nejvyšší míru rozšíření AI nástrojů ze všech zemí G20 a OECD.
Indický ministr pro elektroniku a informační technologie Rajeev Chandrasekhar nedávn oznámil brzké spuštění programu indické vlády na podporu růstu AI.
Mezi nejlepší indické AI startupy, na které byste měli dávat pozor, patří platforma umělé inteligence Avaamo, platforma pro kontrolu stavu umělé inteligence HEAPS, poskytovatel robotiky a inteligentního screeningu umělé inteligence SigTuple a platforma pro automatizaci řízená umělou inteligencí Yellow. ai _
8. Japonsko
Japonsko jako jedna z největších ekonomik jihovýchodní Asie sehrálo klíčovou roli v mezinárodním rozvoji umělé inteligence. Mirae Asset odhaduje, že v Japonsku existuje 294 AI startupů, které v letech 2013 až 2022 získaly soukromé investice do AI ve výši 4 miliard dolarů.
Země také zveřejnila plány investovat 2 biliony jenů, neboli 13 miliard dolarů, do vývoje polovodičů a obecné generativní umělé inteligence. Existuje tedy potenciál, aby se země v budoucnu stala na tomto trhu větším konkurentem.
Mezi významné AI startupy se sídlem v Japonsku patří přední robotická společnost SoftBank Robotics, poskytovatel hlubokého učení a autonomních vozidel Preferred Networks a poskytovatel zdravotní péče s umělou inteligencí a kontrolor symptomů Ubie.
9. Německo
Německo je dalším významným hráčem na globálním trhu AI. Je zde 245 startupů a podle Mirae Asset byly v letech 2013 až 2022 provedeny soukromé investice do AI ve výši 7 miliard dolarů.
Investice plánuje i německá vláda. V srpnu oznámila, že zdvojnásobí financování výzkumu AI a přislíbila téměř 1 miliardu eur na vývoj řešení AI.
Mezi startupy v oblasti umělé inteligence se sídlem v Německu patří poskytovatel autonomních dronů a letecké mobility Volocopter, vývojář multimodálních LLM řešení Aleph Alpha, překladatelská platforma DeepL a konverzační platforma Parloa .
10. Singapur
Konečně, Singapur je jedním z předních inovátorů AI v jihovýchodní Asii se skromným ekosystémem 165 AI startupů a investicemi do AI ve výši 5 miliard USD v letech 2013 až 2022 (Mirae Asset) .
V roce 2021 se singapurská vláda zavázala investovat přibližně 362 milionů USD, do umělé inteligence po dobu pěti let jako součást své národní strategie. Země také zřídila národní kancelář pro umělou inteligenci, která spolupracuje se startupy a výzkumnými institucemi v regionu na podpoře růstu.
Mezi významné AI startupy v Singapuru patří poskytovatel vzdáleného monitorování pacientů Biofourmis, platforma datové inteligence Near, AI platforma Active.Ai a účetní portál Osome založený na umělé inteligenci.
Závěr
Zatímco USA a Čína jsou v čele závodu ve zbrojení AI, vývoj řešení řízených AI je mezinárodní hrou. Od Izraele na Středním východě přes Velkou Británii, Francii a Německo v Evropě až po Indii, Japonsko a Singapur v Asii, všechny země významně přispívají k této technologii.
6 nejlépe placených pracovních míst v kybernetické bezpečnosti 2023 (i s platy)