Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD – návod

8 min read

Těžba Chia Coinu (XCH) je možná na více operačních systémech, jako jsou Windows, macOS a různé distribuce Linuxu. Toto je návod pro Windows. Proces získávání XCH je farmaření, nikoli těžba.

Co je Chia

Chia Network je blockchain, který podporuje vytváření smart kontraktů napsaných v programovacím jazyce navrženém na míru s názvem Chialisp. Projekt založil Bram Cohen, vynálezce sítě BitTorrent. Chia blockchain se spoléhá na nový mechanismus konsensu nazvaný Proof-of-Space and Time (PoST), který zajistí síť a dosáhne shody ohledně ověřování transakcí. Síť také obsahuje nativní token Chia Coin (XCH), který slouží k odměňování účastníků sítě, kteří pomáhají zabezpečit řetězec.

Ke generování nových XCH stačí pevné disky (na začátek stačí 3TB). Hlavní odměnou pro farmáře je v současné době pevná částka 2 XCH za blok, přičemž každých 5 minut se očekává 16 bloků. Částka odměny se každé 3 roky snižuje na polovinu. Jak tedy probíhá těžba Chia Coinu?

Jak těžit Dogecoin

Jak probíhá těžba Chia Coinu – farmaření

Nejprve přejděte na stránku chia.net a stáhněte si nejnovějšího klienta Chia pro Windows. Odkaz se nachází zde na jejich webových stránkách:

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Jakmile máte klienta staženého, pokračujte a poklepejte na soubor .exe. Obvykle instalace zahrnují více oken, ale instalace Chia ne. Uvidíte malé zelené vyskakovací okno a poté zmizí. Klient Chia se poté automaticky otevře.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Po instalaci se otevře grafické uživatelské rozhraní (GUI) Chia. Může se vám zobrazit jedno nebo dvě vyskakovací okna z brány Windows Firewall, která umožní klientovi Chia připojit se k internetu. Povolte je a pokračujte:

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Dále se zobrazí tři různé možnosti. Vyberte možnost „Create A New Private Key“.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Důležité: Tento další krok je velmi důležitý. Klient Chia vygeneruje nový „soukromý klíč“. Po dokončení procesu se zobrazí 24 slov. Musíte si je někam zapsat nebo vytisknout. Toto je jediný způsob přístupu k vašemu účtu. Pokud je ztratíte, ztratíte svůj účet.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Tato slova musí být také vložena ve stejném pořadí. Pokud v budoucnu ztratíte svá slova, ale přesto máte nainstalovaného klienta chia, existuje způsob, jak je získat. Po zapsání klikněte na Next. Může se zobrazit další vyskakovací okno brány firewall, klikněte na Povolit přístup a pokračujte. Nyní by se vám mělo zobrazit hlavní rozhraní.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Klient Chia nyní bude „synchronizovat“. To znamená, že se klient připojí k dalším partnerům v síti a začne stahovat blockchain. Tento proces chvíli trvá. Mluvíme možná i o hodinách.

Během synchronizace můžete zahájit proces, který vás zapojí do farmaření. Chia farmaření má dva aspekty; Plotování a farmaření. Plotování je proces generování samotných plotovacích souborů. Plotovací soubory jsou to, co „farmaříte“ abyste vydělali Chia Coin (XCH).

Každý plot má v systému Windows přibližně 101,4 GB. Generování souborů je energeticky náročná část procesu, podobně jako orba pole při skutečném hospodaření. Pro generování plotu se používá volné místo na CPU, RAM a pevném disku. V klientovi Chia klikněte na ikonu Plots na levé liště:

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Dále klikněte na velké zelené tlačítko Add a plot. Poté se zobrazí možnosti pro „plotery“.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Existuje mnoho různých počítačových konfigurací. Možnosti, které zde zvolím, tedy poskytnou nejlepší šanci na dobrou rychlost plotování.

V kroku 1, velikost grafu, nechte jako k = 32. Toto je minimální hodnota „k“, kterou můžete mít pro platný plot. Existují i další, ale každý je 2x náročnější než ten předchozí. Kromě k = 25. Toto se používá k testování různých nastavení. Více, než 32 není potřeba.

Pro krok 2, počet plotů, To je kolik plotů, které chcete udělat. Můžete to udělat paralelně nebo je zařadit do fronty. Začněte tím, že začnete pouze s jedním a ponecháte vybranou možnost „Add Plot to Queue“. Můžete kliknout na „Show Advanced Options“ a zobrazí se následující obrazovka:

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Výchozí hodnoty, které jsou načteny, jsou dobré. Dvě jádra, s 3390 pro využití RAM. 128 bucketů je také dobrých. Ponechte také nezaškrtnuté dvě pole ve spodní části.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Krok 3, Dočasné umístění adresáře. Zde musíte určit, jaké umístění může plotr Chia použít pro své dočasné soubory, zatímco generuje plot. Toto je klíčový krok pro vykreslení plotu. Pokud máte pouze jeden pevný disk, nemáte jinou možnost, než tento pevný disk použít. Vytvořte složku na pevném disku s názvem jako „chiatemp“ a vyberte ji pro dané umístění.

Pokud však máte dva pevné disky, můžete použít druhý pevný disk. Na rychlosti zápisu zde také zálež. Pokud máte jednotku NVMe nebo jednotku SSD (Solid State Drive), použijte ji. Proces plotování je velmi náročný na zápis, což vede k opotřebení NVMe, SSD nebo HDD. Během plotování se zapíše přibližně 1,4 TB. Vyhledejte „Vytrvalostní hodnocení“ vašeho disku a podívejte se, jak to ovlivní jeho životnost. Obvykle se zobrazí jako TBW, zapsané terabajty.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Nakonec vyberte konečný adresář. Může to být externí pevný disk USB nebo jiná jednotka. Pokud máte pouze jednu jednotku, může to být stejné umístění jako dočasné umístění. Všechno mám na pevném disku USB.

Pokud vše vypadá dobře, klikněte na tlačítko Add a plot.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Nyní byste měli vidět, že plotter začal plotovat. Poznámka: V příkladu na obrázku jsem použil plot K-25. Nepoužívejte tuto velikost k farmaření. Plotter nyní bude pokračovat v generování. Pokud kliknete na tři tečky vpravo, můžete „Zobrazit protokol (view log)“ a podívat se, jak si vede plotter. Jakmile bude 100%, bude kompletní a bude vypadat podobně jako níže.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD - návod

Pokud váš stav ukazuje syncing pro graf, nebojte se, to znamená pouze to, že blockchain ještě nebyl stažen. Dokud nebude blockchain stažen, nebudete moci farmařit. Po stažení by se však stav „Syncing“ měl změnit na zelený stav „Farming“. To znamená, že nyní farmaříte za XCH. Těžba Chia Coinu začíná.

Kalkulace výdělků ZDE.

[Aktualizace 13/05] – Sestava pro paralelní plotování

Každý paralelně generovaný plot vyžaduje alespoň 4GB – 5GB RAM je. Optimální paralelní plotování vyžaduje 1 jádro + 5 GB RAM + 370 GB dočasné místo na disku na jeden proces plotování. Takže pokud (například) máte 6 jader, 12 vláken a 24 GB RAM, neměli byste spustit více než 5 plotů paralelně, ne 6 (což by vyčerpalo všechny vaše zdroje).

Potřebujete vysoce výkonné úložiště pro vytváření plotů (přibližně 300 GB dočasného prostoru na paralelní plot)
Obecně budete vykreslovat na vysoce výkonné úložiště. NVMe je pro to populární, ale disky SAS lze použít také a dokonce i váš stolní disk SATA 7200 ot./min bude fungovat, i když pomaleji.
Zatímco plot k32 vyžaduje od vydání Chia 1.0.4 pouze 256 GB (238,3 GiB) dočasného prostoru, jeden plot použije 1,6 – 1,8 TB zápisů, což byste měli vzít v úvahu při plánování úložiště.

Zkontrolujte své specifikace disku a zjistěte, jakou životnost můžete očekávat, a nepoužívejte bootovací disk pro ploty. Jako příklad lze uvést, že 1TB Samsung SSD980 SSD je dimenzován na 600TBW, nebo 333 plotů (včetně chybných), za 5000 kč. Seagate Firecuda 520 1TB je ohodnocen na 1800TBW nebo na 1000 plotů za přibližně 5 500 kč. Když tedy utratíte více, získáte výdrž 3x vyšší.

Úložiště s nízkým výkonem pro ukládání a farmaření plotů (přibližně 108 GB trvalého prostoru na plot)
Toto by mělo být největší nejlevnější úložiště, jaké najdete. Několik velkých interních disků SATA nebo externí USB 3.0 disky jsou také použitelné.

Prozatím stačí 2 vlákna CPU, 4 GB RAM, 300 GB vysoce výkonného úložiště a 1 TB pomalého úložiště abyste mohli začít se dvěma ploty denně. Někteří lidé našli Chia s 2–3 ploty, jiní mají stovky plotů a žádné Chia. My našly své první, na 100. plotu.

Ideální sestava pro generování plotů každých 45 minut

RAM: 80GB
HDD: Seagate IronWolf 8TB SATA III 3.5″ HDD
Processor: Intel Core i9 10900 2.8GHz 10 Core CPU 10th gen (20 vláken)
NVMe SSD: Samsung 980 PRO 2TB M.2-2280 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD

Roman

Napsat komentář