Právník odhalil, proč jsou spotové Ethereum ETF letos nepravděpodobné

4 min read

Spotové bitcoinové ETF, které byly pro americký akciový trh schváleny teprve v lednu, se dají považovat za naprostý úspěch. Přílivy ETF explodovaly zejména v poslední době a ukazují, jak velký je zájem investorů o bitcoinové ETF. Američtí finanční giganti jako BlackRock tento trend předvídali a v loňském roce podali své první žádosti o spotové Ethereum ETF. Konečné rozhodnutí padne pravděpodobně v květnu 2024, protože poté vyprší lhůty pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC).

Mnoho odborníků na kryptoměny očekává pozitivní výsledek a věří, že brzy poté budou následovat další krypto ETF. Nyní se však ozval známý kryptoprávník a vysvětlil, proč je podle jeho názoru zavedení Ethereum spot ETF extrémně nepravděpodobné.

SEC by mohla odmítnout spotové Ethereum ETF z těchto důvodů

Před necelými dvěma týdny americká kryptoburza Coinbase v otevřeném dopise SEC vysvětlila, proč by žádosti o spotové Ethereum ETF neměly být zamítnuty. Nyní se také Jake Chervinsky, slavný krypto právník, vyjádřil na sociální mediální platformě X (dříve Twitter) a v několika tweetech vysvětlil, proč si myslí, že spotové Ethereum ETF nepřijdou, alespoň ne letos.

Chervinsky jako jeden z nejdůležitějších důvodů uvádí politické hlasy, které se veřejně vyslovily proti zavedení spotových bitcoinových ETF. SEC obdržela za své rozhodnutí mnoho kritiky, i když ji americký soud prakticky donutil BTC ETF schválit.

Právník zároveň upozorňuje, že historicky SEC často používala pochybné argumenty k zamítnutí žádostí, aby dosáhla politických cílů. To je také extrémně pravděpodobné s ohledem na spotové Ethereum ETF – zvláště pokud se zvýší politický tlak.

Dalším důvodem pro odmítnutí by mohlo být, že současná cena Bitcoinu je zvláště silně ovlivněna lidskými emocemi. Chervinsky je popisuje jako „animal spirits“ a znamená postoj investorů, ve kterém se již nebere v úvahu skutečná hodnota, ale důležitou roli hrají faktory jako FOMO (Fear Of Missing Out). To by však mohlo být znamením pro SEC, že američtí investoři ještě nejsou připraveni na Ethereum spot ETF, protože by to ještě více podpořilo tuto nechtěnou změnu a vývoj na kryptoměnovém a burzovním trhu.

BlackRock a další poskytovatelé by mohli stáhnout žádosti o ETF

Zájem amerických investorů o aplikaci Ethereum ETF ze strany BlackRock, největšího správce aktiv na světě, je extrémně vysoký poté, co společnost obdržela miliardy dolarů v přílivu se spuštěním bitcoinových ETF. Chervinsky však také varuje, že úspěch těchto spotových bitcoinových ETF je způsoben tím, že finanční instituce dokázaly obzvláště úzce spolupracovat s SEC. Odpovídající žádosti musely být před schválením v lednu několikrát revidovány.

Přestože by BlackRock sám mohl vyvinout silný politický tlak, správce aktiv pravděpodobně stáhne svou žádost, pokud by SEC podala protinávrh. BlackRock, Fidelity a další poskytovatelé se nechtějí dostat do sporů s SEC a jednoduše by vyhověli odpovídajícím požadavkům.

Ve hře je však neuvěřitelné množství peněz pro finanční instituce. Samotný BlackRock překonal hranici 10 miliard dolarů, pokud jde o spravovaná aktiva, během 7 týdnů od představení spotových bitcoinových ETF 10. ledna. Pro srovnání trvalo dva roky, než zavedení zlatých ETF na americkém trhu dosáhlo takové úrovně. To by jistě mělo být známkou toho, že žádosti o Ethereum spot ETF zůstanou relevantní.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář