Bitcoinoví investoři se uklidnili, sentiment trhu se po krachu v polovině května dostává do normálu

4 min read

Zhruba měsíc po krachu v polovině května, kdy Bitcoin spadl z více než 50 000 na 30 000 USD, se obecná nálada mezi obchodníky normalizovala na neutrální úroveň. Index strachu a chamtivosti se také vrátil do klidnějšího stavu.

Bitcoinoví investoři se po krachu v polovině května pomalu uklidňují, tyto metriky to potvrzují

Cena primární kryptoměny prošla nejhorším propadem trhu z hlediska hodnoty USD v polovině května. Negativní zprávy přicházející od Tesly, Elona Muska, FUD z Číny a přepákované pozice nakonec vedly k odpaření více než 20 000 dolarů z ceny BTC a aktivum se dostalo až na 30 000 dolarů.

Přirozeně takový nepříznivý vývoj způsobil strach a paniku ve volatilním sektoru kryptoměn. Celkový sentiment se propadl na roční minima, podobně jako při Černém čtvrtku v březnu 2020. Bitcoin se však začal zotavovat docela rychle. Během měsíce se kryptoměna zvýšila o více než 30% a nedávno se dostala na 40 000 dolarů.

Podle CryptoQuant se také normalizoval sentiment obchodníků. Analytická společnost prozkoumala několik on-chain metrik, aby dospěla k tomuto závěru.

První takové pozorování vycházelo z míry financování mezi burzami kryptoměn. Míra financování jsou pravidelné platby obchodníkům s longy nebo shorty na základě rozdílu mezi trhy s permanentními kontrakty a spotovými cenami. V závislosti na otevřených pozicích proto obchodníci buď zaplatí, nebo obdrží financování.

Míra financování brání trvalým rozdílům v ceně obou trhů. CryptoQuant poznamenal, že pokud jsou takové vklady v záporném teritoriu, obchodníci považují trh za medvědí a naopak. Byly skutečně hluboko pod 0 v polovině května, ale v posledních týdnech se normalizovaly kolem 0.

Bitcoinoví investoři se uklidnili, sentiment trhu se po krachu v polovině května dostává do normálu

Případ otevřeného zájmu je ještě o něco slibnější, protože metrika se po krachu zvýšila, což se stane, když na trhy s deriváty dojde k novému přílivu kapitálu.

Bitcoinoví investoři se uklidnili, sentiment trhu se po krachu v polovině května dostává do normálu

Zvyšuje se také odhadovaný pákový poměr na všech burzách, což poměr otevřeného zájmu k rezervě burz. Ten stoupá, když je více obchodníků ochotných podstoupit více rizik, a také naznačuje, že jejich důvěra je zpět na normální úrovni.

Bitcoinoví investoři se uklidnili, sentiment trhu se po krachu v polovině května dostává do normálu

Index strachu a chamtivosti vykazuje menší strach

Index strachu a chamtivosti je populární monitorovací zdroj, který počítá různé typy dat, včetně objemu, sociálních sítí, průzkumů a volatility. V důsledku toho poskytuje investorům číselné vyjádření obecné nálady k aktuální situaci na trhu BTC.

Výsledky se pohybují od 0 (extrémní strach) do 100 (extrémní chamtivost) a mají tendenci se pohybovat s nejnovějším cenovým vývojem. Index se jako takový ponořil do stavu extrémního strachu v polovině května v 11, což byl nejnižší bod od března 2020.

Přesto, že je stále v zóně strachu, trochu se normalizoval a v současné době je vysoko nad 30. Dokonce se zvýšil na 38, když BTC získal 40 000 dolarů.

Jak funguje Binance Liquid Swap, vydělávejte na poskytování likvidity

Roman

Napsat komentář