SEC zařadila tyto coiny mezi cenné papíry

3 min read

Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) to myslí vážně. Americká komise pro cenné papíry a burzy podává žaloby na dvě největší kryptoburzy v zemi. Odpovědným hrozí vysoké pokuty a možné tresty odnětí svobody. Kromě burz se regulátor zaměřuje také na různé coiny a tokeny. Hrozí nyní delistování celé řadě kryptoměn?

Řeč je o těchto coinech

Jak ve stížnosti na Coinbase, tak i v dalším případě na Binance jmenuje SEC celou řadu coinů, které podle úřadu spadají do kategorie cenných papírů (podle ustanovení zákona o cenných papírech z roku 1943).

Pokud je tato kategorizace správná, kryptoměnové burzy by potřebovaly licenci k obchodování s cennými papíry. Problém: Coinbase ani Binance takovou licenci nemají.

Podle SEC mají být cennými papíry následující aktiva: SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH, NEXO, ATOM, ALGO a COTI.

SEC zařadila tyto mince na seznam hitů

Pozoruhodné je, že žádná ze zmíněných kryptoměn není Proof of Work (PoW). Všechny využívají alternativní mechanismy konsenzu, většina se spoléhá na Proof of Stake (PoS). To je v souladu s SEC v tom, že agentura kategorizuje jak Coinbase, tak Binance jako nelegitimní služby v oblasti cenných papírů díky jejich staking-as-a-service.

SEC zařadila tyto mince na seznam hitů

Probíhá teď výprodej?

Není pochyb o tom, že pochybnosti o právním statusu krypto aktiv nevzbuzují zrovna důvěru mezi americkými investory. To se odráží i v cenových tabulkách. Solana například klesla o 19 procent od dopadu kladiva SEC.

Graf TradingView

Binance Coin (BNB) je na tom jpodobně. Nativní token Binance Smart Chain ztratil od špatné zprávy z Washingtonu téměř 20 procent své hodnoty. Není divu, SEC také klasifikuje BNB jako cenný papír a věnuje tokenu zvláštní pozornost: výraz „BNB“ se v dokumentu SEC vyskytuje celkem 153krát.

Binance delistuje první obchodní páry

Zatímco Coinbase zatím nepodnikla žádné kroky, Binance již z platformy odstranila některéobchodní páry.

SEC zařadila tyto mince na seznam hitů

Jiné americké obchodní platformy také začínají činit opatření. Zástupci investiční aplikace Robinhood na slyšení před americkým Kongresem dne 6. června oznámili, že znovu prozkoumají určité mince nabízené na platformě. Delistování coionů nejsou z pohledu investorů žádoucí. Nakonec utrpí tok kapitálu, stejně jako likvidita aktiva.

Uznání od regulátorů nejvyšší úrovně se však dostává pouze bitcoinu. Šéf SEC Gary Gensler opakovaně označil otce všech kryptoměn za „komoditu“. Naposledy v únoru tohoto roku. V důsledku toho k výprodeji BTC nedochází.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář