Proč je útok na Binance a Coinbase pozitivní
6 min readObsah Článku
Kolaps FTX stáhl za poslední rok dolů celý kryptotrh. V analogii bankovního světa by se u tak velké burzy dalo mluvit jako o „příliš velké na selhání“. Ale zatímco na tradičním finančním trhu existuje záchranná síť prostřednictvím států a centrálních bank, v kryptoměnovém sektoru tato záchranná síť zcela chybí. Následky jsme všichni mohli zažít zblízka na FTX.
Binance a Coinbase pod neustálou palbou
Zjevnou otázkou tedy je, jak moc je kryptotrh závislý na velkých hráčích, především na Binance a Coinbase. Co by to znamenalo, kdyby američtí regulátoři cenných papírů srazili společnosti? Zatímco u Coinbase to může být docela nepravděpodobné, pro Binance US to vypadá mnohem problematičtěji.
Vzhledem k závažnosti amerického krypto útoku se překvapivě ukazuje, že trh je docela odolný. Dá se však předpokládat, že negativní výsledek by vedl k sesuvu půdy podobnému zemětřesení na kryptotrhu před FTX, tedy před listopadem 2022.
Bitcoin se ukazuje jako robustní
Skutečnost, že cenové reakce kryptoměn jsou zvládnutelné a většinou zůstávají v jednociferném mínusovém rozsahu, naznačuje, že kryptotrh se v posledních měsících zotavil. Od té doby se decentralizované alternativy výrazně rozrostly a s riziky je počítáno mnohem rychleji. Krypto investoři nyní očekávají cokoli. Posledních pár měsíců otupily komunitu špatné zprávy.
Typický jev pro trhy, ať už akcie nebo kryptoměny, které jsou na konci korekční fáze. Takzvané slabé ruce jsou mimo, ti, co jsou stále in, neprodají. Špatné zprávy se setkávají s méně citlivým trhem, který stále méně reaguje na události. Tato okolnost odstraňuje tlak na prodej a snižuje riziko náhlých kolapsů.
Pokud i týdenní eskalující „Válka s kryptoměnami“ v nejmocnější zemi světa pohne celkovou tržní kapitalizací kryptotrhu jen minimálně, pak to lze z pohledu investora interpretovat jako velmi pozitivní signál.
I přes toto pozitivní shrnutí je třeba říci, že závislost zejména na Binance je stále příliš vysoká. Teoreticky – k čemuž máme ještě hodně daleko – by se ceny neměly vůbec hýbat, pokud se jediná burza dostane do problémů.
Za předpokladu, že by se provozovatel „tradiční“ burzy dostal do konfliktu s orgánem finančního dohledu, nemělo by to s největší pravděpodobností žádný dopad na akcie, komodity či jiné cenné papíry, se kterými lze zde obchodovat.
USA: Nejde o jednotlivé společnosti, ale o celý krypto sektor
Jiná situace je v kryptoměnovém sektoru. Osud aktiv je úzce spjat s osudem burz. Ostatně v případě USA jde o útok na kryptoměny, ergo na celý systém. To je podstatný rozdíl.
Všechny kryptoburzy v USA jsou proto ovlivněny regulačním šílenstvím. Pokud by zde byla vytažena zástrčka, jak již bylo vyzkoušeno u debankingu – tedy zákazu obchodních vztahů mezi bankami a kryptospolečnostmi – mělo by to dopad na ochotu investorů investovat. Pravděpodobně by se méně investovalo méně do kryptoměn. Zejména proto, že ne každý investor je ochoten podnikat okliky, aby se dostal ke kryptoměnám.
Zhroutí se SEC brzy?
V současnosti panuje dojem, že jsme na vrcholu vlny regulace. V reakci na bublinu v roce 2021 a skandály v krypto sektoru, zejména FTX, se americká vláda cítila nucena proti kryptoměnám zakročit. Současný medvědí trh také činí kryptospolečnosti obzvláště zranitelnými a regulační přístup je obzvláště účinný.
Na druhou stranu tlak na odpůrce kryptoměn stále roste. Politici, zejména z republikánského tábora, jako je prezidentský kandidát Ron DeSantis, se stále častěji brání anti-krypto kampani předsedy SEC Garyho Genslera a demokratky Elizabeth Warrenové.
EU zároveň vytvořila právní rámec s MiCA, díky kterému vypadá divoký západ v USA špatně. Hong Kong také signalizuje stále více podobných signálů a od června opět umožňuje obchodování s kryptoměnami. S ohledem na to bude tento útok pravděpodobně nacházet stále méně příznivců. Pokud by nyní měl vzniknout nový kryptohype, nová globální dynamika přijetí, pak budou mít USA vážný problém. Stručně řečeno: Odpůrcům kryptoměn dochází čas.
5 důvodů k optimismu
V současné době není snadné být krypto nadšencem. Vytrvat místo oslav je na denním pořádku. Na druhou stranu, pokud dáte emoce stranou a uchopíte situaci racionálně, pak může být současné tržní prostředí velmi optimistické. Mimo jiné to mluví samo za sebe:
- Sektoru hraje do karet makrosituace, viz konec zvyšování úrokových sazeb a pokles inflace, zároveň se rozhořívá dluhový problém
- Stále více jurisdikcí vytváří právní jistotu pro krypto sektor (včetně EU, Hongkongu) a tlak na USA se zvyšuje
- Dopad na ceny vyvolaný humbukem se snížil
- Neustálý další vývoj a stále dychtivé „budování“ v sektoru zvyšuje pravděpodobnost, že nové aplikace přinesou další hype
- Tlak na americký dolar roste, připravenost na alternativní měnové konstrukty a měnové rezervy se zvyšuje a s tím i pravděpodobnost, že se Bitcoinu otevřou další země
Samozřejmě existuje více než těchto pět důvodů, proč je současný výhled pro krypto sektor lepší, než by si někteří příznivci kryptoměn mohli věřit. V každém případě minulost prokázala, že po každé bouřce nakonec opět vysvitne slunce.