Důležité události pro Bitcoin a kryptoměny v týdnu 12/06 – 16/06 2023
8 min readObsah Článku
Navzdory masivnímu výprodeji v sektoru altcoinů se cena Bitcoinu (BTC) prozatím dokázala udržet a opět obhájila důležitou oblast podpory kolem 25 300 amerických dolarů. Pár hodin před koncem týdne v neděli večer se kryptoměna obchodovala za zhruba 26 000 amerických dolarů, což je zhruba dvě procenta nad svým týdenním minimem. Navzdory této relativní síle je technická situace Bitcoinu nejistější, než tomu bylo po dlouhou dobu.
Stále větší počet altcoinových projektů byl v posledních dnech klasifikován Komisí pro cenné papíry a burzu (SEC) jako nezajištěné cenné papíry. S ohledem na negativní zprávy nebyl kryptoprostor v poslední době schopen těžit z pozitivního vývoje cen na americkém akciovém trhu. Významné dlouhé likvidace pákových sázek ve výši několika set milionů amerických dolarů v mnoha altcoinech, jako je Cardano (ADA), Polygon (MATIC) a Solana (SOL) mezitím způsobily drastické poklesy cen o více než 20 procentních bodů. Z aféry s jednocifernými propady cen se v týdenním srovnání dokázaly vymanit pouze Bitcoin, dvojka Ethereum (ETH) a překvapivě i Ripple (XRP).
Tento týden budou relevantní následující ekonomická data
Třetí týden obchodování v červnu představuje vrchol tohoto obchodního měsíce. Nejprve budou oznámeny nejnovější údaje o spotřebitelských cenách v USA. V polovině týdne bude následovat klíčové zasedání americké Federální rezervní banky (Fed). V druhé polovině týdne ve čtvrtek pak Evropská centrální banka (ECB) oznámí své rozhodnutí o úrokových sazbách pro eurozónu. Obchodní týden bude zakončen konečnými údaji o inflaci pro eurozónu v květnu.
Spotřebitelské ceny v USA na začátku týdne
Úterý 13. června 2023: Americký úřad pro statistiku práce zítra v úterý představí nejnovější údaje o inflaci v USA za měsíc květen. V poslední době spotřebitelské ceny sledovaly klesající trend z prvních pěti měsíců obchodování a na úrovni 4,9 procenta poprvé klesly zpět pod důležitou hranici 5,0 procenta. Za poslední měsíc květen očekávají odborníci na trh další pokles na 4,7 procenta. Pokud se očekávání analytiků naplní nebo budou čísla dekonce nižší, šance na pauzu v úpravě úrokových sazeb Fedem ve středu se dále zlepší. Americký finanční trh by měl těžit z klesající míry inflace a ideálně by se mohl také stabilizovat kryptotrh. Investoři se ale v měsíčním srovnání budou dívat i na vývoj jádrové inflace a spotřebitelských cen. Ty se v poslední době nevyvíjely podle očekávání amerických měnových úřadů a zůstaly na zvýšené úrovni. Přestože experti očekávají mírný pokles na měsíc květen, neočekávané zvýšení spotřebitelských cen by mohlo přesvědčit investory, aby se stále více vzdalovali rizikovým třídám aktiv, jako jsou kryptoměny, protože americká centrální banka by mohla případně reagovat dalším zvýšením úrokových sazeb.
Zasedání Fedu uprostřed týdne
Středa 14. června 2023: Ve 20:00 (SEČ) proběhne den zúčtování. Americká centrální banka oznámí své nejnovější rozhodnutí o úrokových sazbách. Naposledy se Fed držel své jestřábí měnové politiky a upravil základní úrokovou sazbu o dalších 25 bazických bodů na 5,25 procenta. Pokud by míra inflace předchozího dne dále klesla, klíčová úroková sazba USA by byla stále výrazně vyšší, což by mělo snížit pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb. Nyní podle CME Watchtool pouze 29 procent účastníků trhu očekává úpravu základní úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů. S ohledem na pokračující utlumené vyhlídky pro americkou ekonomiku v poslední době, způsobené rostoucími úrokovými riziky na americkém trhu s bydlením, velká většina dotázaných investorů očekávala pozastavení úprav úrokových sazeb. Přestože Powell již na poslední tiskové konferenci Fedu v květnu odmítl naděje na ukončení agresivní měnové politiky, poslední prohlášení několika členů Fedu naznačují smíšené názory na měnovou politiku v nadcházejících měsících. Uvidíme, zda se v nadcházejících měsících příliv bude stále více obracet zpět k volnější politice Fedu. Většina investorů, 64 procent, nadále očekává alespoň jedno další zvýšení klíčových úrokových sazeb na jednom ze dvou příštích zasedání o úrokových sazbách. Přestávka v tomto okamžiku by proto neměla být přeceňována. Akciový trh nicméně pravděpodobně v prvotní reakci zareaguje zvýšením ceny, což by mohlo mít také pozitivní vliv na cenu Bitcoinu. Stejně jako při posledním květnovém rozhodnutí o úrokových sazbách se investoři pokusí interpretovat prohlášení předsedy Fedu Jeroma Powella na následné tiskové konferenci ve 20:30. Je tedy třeba počítat se zvýšením volatility trhu.
Zasedání sazeb ECB ve druhé polovině týdne
Čtvrtek 15. června 2023: Ve 14:15 (SEČ) zveřejní Evropská centrální banka (ECB) své nejnovější rozhodnutí o klíčových úrokových sazbách pro Evropu. V předchozím měsíci nejvyšší evropské měnové orgány zvýšily klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 3,75 procenta. Na čtvrtém zasedání úrokových sazeb v roce 2023 většina tržních analytiků rovněž očekává zvýšení úrokových sazeb o dalších 0,25 procenta. Navzdory nedávnému poklesu indexu spotřebitelských cen na současných 6,1 procenta nemusí mít ECB zpočátku jinou možnost, než postupně dále upravovat klíčové úrokové sazby ve směru inflace. Vzhledem k tomu, že evropská ekonomika minulý týden oficiálně sklouzla do recese, nelze vyloučit pauzu ani zde. Šéfka ECB Lagardeová musí jednat stále opatrněji, aby ochránila churavějící ekonomiku EU a neriskovala trvalou hospodářskou krizi v evropské měnové oblasti. Prostor pro rozhodování se zdá stále omezenější. Pokud ECB zvýší klíčovou úrokovou sazbu o dalších 25 bazických bodů, kurz eura vůči dolaru by se měl zpočátku zvýšit, což by mohlo mít stabilizační vliv na kurz Bitcoinu. Investoři se stejně jako předchozí den budou dívat především na následnou tiskovou konferenci ve 14:45. Případná prohlášení Lagardeové směrem ke změně měnové politiky v následujících měsících by měla vést ke zvýšení volatility na akciových trzích a tedy i v krypto sektoru.
Čerstvá data o inflaci z eurozóny na konci týdne
Pátek 16. června 2023: V 11:00 (SEČ) Eurostat zveřejňuje konečné spotřebitelské ceny pro Evropu za předchozí měsíc květen. V předběžné zprávě z 1. června byla míra inflace 6,1 procenta, což je méně než expertní prognóza 6,3 procenta. Experti nyní také u konečných údajů očekávají meziroční nárůst o 6,1 procenta. Vzhledem k pokračujícímu poklesu spotřebitelských cen v USA si však lze představit překvapení. Zejména nedávno nečekaně silný pokles německých spotřebitelských cen dává naději, že by se inflace v Evropě mohla dále zklidnit. Pokud konečné spotřebitelské ceny za květen naznačí prudší pokles a budou pod očekáváním expertů, lze si představit pozitivní cenovou reakci na evropském akciovém trhu. Z toho by mohl těžit i Bitcoin. Pokud na druhou stranu budou spotřebitelské ceny nad prognózou analytiků, byl by to silný tlumič v boji s příliš vysokými spotřebitelskými cenami v eurozóně. Trvale vysoká míra inflace v evropských zemích by dále zvýšila rizika hospodářského poklesu v hospodářství EU. Pokud by pak evropské akciové trhy výrazněji korigovaly, mohlo by to mít negativní dopad i na cenový vývoj kryptoměn.