SEC nařizuje společnostem First Trust a SkyBridge prohlásit aplikace ETF za zrušenou

3 min read

Americká Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) nařídila First Trust Advisors a SkyBridge Capital, hedgeovému fondu bývalého ředitele komunikace Bílého domu Anthonyho Scaramucciho, aby stáhli svou žádost o zavedení burzovně obchodovaného fondu (ETF) zaměřeného na Bitcoin.

Ve středu vydaném oznámení úřad uvedl, že registrace prohlášení byla označena za stáhlou, protože First Trust SkyBridge Bitcoin ETF nereagoval na dřívější upozornění SEC. Původně First Trust a SkyBridge podali žádost o Bitcoin-ETF v březnu 2021, ale jejich žádost byla, stejně jako mnohé další, odmítnuta v lednu 2022. Překvapivě po schválení Bitcoin-ETF od BlackRock , firmy nepodaly novou žádost, i když provedly některé změny v jejich žádosti.

First Trust a SkyBridge nepodali novou žádost

Eric Balchunas, analytik ETF z agentury Bloomberg, vyjádřil nejistotu ohledně toho, proč First Trust a SkyBridge nepodaly svou žádost znovu po úspěchu ETF od BlackRock. „FT byl jedním z žadatelů, kteří se po úspěchu ETF od BlackRock nevrátili do hry, nevím proč,“ uvedl ve svém příspěvku na X.

Na konci ledna stáhl svou žádost pro spotový bitcoinový ETF také poskytovatel ETF Global X . Po tom, co Global X narazil na odpor SEC při svém prvním pokusu o spotový bitcoinový ETF v roce 2021, došlo při opětovném podání v srpnu 2023 k dalším zpožděním. Global X nebyl kvůli problémům s dokumentací zařazen do konečného seznamu potenciálních ETF, ale není jediný, kdo neuspěl. Pando Asset Management a 7RCC také čekají na schválení svých spotových bitcoinových ETF.

Cena Bitcoinu se nadále pohybuje kolem 73 000 dolarů a za poslední měsíc vzrostla o více než 50 %.

SEC nařizuje společnostem First Trust a SkyBridge prohlásit aplikace ETF za zrušenou

Trh očekává opce na bitcoinové ETF

Minulý týden SEC odložila rozhodnutí o povolení obchodování s opcemi na spotové bitcoinové ETF a prodloužila lhůtu pro odpověď burze Cboe a Miami International Securities Exchange, které obě podaly nabídky na obchodování s opcemi na bitcoinové ETF.

Analytici, jako je Dave Nadig z VettaFi, očekávají, že zavedení opcí na spotové bitcoinové ETF přiláká subjekty hedgeových fondů, které dosud nebyly zapojeny do kryptoekosystému, a nabídne jim možnost účasti na trhu.

Několik pákových bitcoinových ETF je také předmětem posouzení SEC, včetně žádostí správce aktiv Direxion pro pět inverzních a Long-BTC spotových ETF, pěti pákových Bitcoinových fondů od ProShares a šesti pákových ETF od REX Shares.

Stojí za zmínku, že spotové bitcoinové ETF zažily nejúspěšnější start v historii ETF. Jen za poslední týden tyto produkty akumulovaly přes 30 000 BTC a v současné době drží téměř 30 miliard dolarů. Pokud bude tento trend pokračovat , může dojít k novému jevu, kdy poptávka po Bitcoinu převýší dostupnou nabídku a efektivně vytvoří likviditní krizi.

Roman

Napsat komentář