Ruský soud rozhodl o zablokování webových stránek, které vysvětlují, jak obchodovat s Bitcoinem

4 min read

Soud v ruském Permském regionu se rozhodl zablokovat řadu webů popisujících, jak směnit kryptoměnu za fiat měnu. Místní státní zástupci tvrdí, že šíření tohoto typu informací je v Rusku v rozporu se zákonem, protože to může usnadnit praní nezákonných finančních prostředků.

Městský soud v Kunguru blokuje weby související s kryptoměnami

Městský soud v Kunguru v ruském regionu Perm Krai vyhověl žádosti podané okresním prokurátorem o zablokování několika internetových stránek s podrobnými informacemi o různých metodách obchodování s Bitcoinem. Prokurátor trvá na tom, že zveřejnění takového obsahu porušuje ruské právní předpisy o boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.

„Bylo zjištěno, že informace o metodách směny Bitcoinu byly volně dostupné pro prohlížení a používání na určitých internetových zdrojích,“ vysvětluje tisková zpráva a dále uvádí:

„Vzhledem k tomu, že právní předpisy považují směnu virtuálních měn za potenciální účast na pochybných transakcích, zaslal prokurátor správní stížnost požadující omezení přístupu k těmto informacím.“

Počet dotčených webů ani jejich domény nebyl zveřejněn, ale Forklog citoval státní zastupitelství s tím, že od začátku roku bylo podáno pět takových žádostí. Jedno z tvrzení se podle publikace týká videa na Youtube, které popisuje způsoby směny Bitcoinu za ruské rubly.

Analýza poklesu BTC adres: za jakých podmínek můžeme očekávat další výraznější růst Bitcoinu?

Ruské zásahy proti bitcoinovým webům pokračují

Poté, co rozhodnutí vstoupí v platnost, bude přístup na webové stránky, na které se vztahuje poslední rozhodnutí Městského soudu v Kunguru, omezen, uvedla prokuratura Perm, aniž by poskytla další podrobnosti. Zakázané weby se připojí k rostoucímu počtu stránek souvisejících s kryptoměnou, které ruské úřady v posledních několika letech stáhly.

Loni v srpnu ruský mediální regulátor Roskomnadzor zablokoval web pro monitorování kryptoburz Bestchange.ru, což bylo potřetí, kdy se platforma dostala do režimu offline. Populární stránka pomáhá rusky mluvícím uživatelům najít nejlepší dostupné směnné kurzy kryptoměn. Pokusy Roskomnadzoru dát agregátor na černou listinu začaly již v roce 2017.

V březnu 2020 přidala agentura do svého seznamu zakázaných internetových zdrojů pět kryptoměnových webů. Platformy nabízely různé služby, od kryptoburzy až po dobití mobilů prostřednictvím Bitcoinu a jednou z nich byl informační portál.

Provozovatelé kryptoměnových webových stránek v minulosti úspěšně napadli některá z těchto cenzurních opatření u ruských soudů. V březnu 2018 zrušil městský soud v Petrohradu zákaz 40 webům zveřejňovat informace a nabízet služby související s kryptoměnami. V dubnu téhož roku zrušil Nejvyšší soud Ruské federace rozhodnutí o zablokování portálu Bitcoininfo.ru. V květnu 2019 byl Roskomnadzor donucen odstranit Bestchange.ru ze své černé listiny poté, co se státní zástupci vzdali snahy web zablokovat.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář