Mezinárodní měnový fond se plánuje setkat s prezidentem Salvadoru a diskutovat o přijetí Bitcoinu

3 min read

Mezinárodní měnový fond již dříve vystupoval proti menším národům, jako jsou Marshallovy ostrovy, které uznávají digitální měnu jako zákonné platidlo.

Mezinárodní měnový fond uvedl, že nedávné rozhodnutí Salvadoru učinit Bitcoin zákonným platidlem v zemi může vyvolat právní a finanční obavy.

Jak funguje Binance Liquid Swap, vydělávejte na poskytování likvidity

Mezinárodní měnový fond: kryptoměny mohou představovat významná rizika

Na čtvrtečním tiskovém briefingu Mezinárodního měnového fondu (MMF) mluvčí Gerry Rice uvedl, že skupina již diskutovala se zákonodárci v Salvadoru o půjčce na podporu ekonomiky země, protože v loňském roce schválila nouzové prostředky související s pandemií. Rice však uvedl, že tým MMF se hodlá setkat s prezidentem Nayibem Bukelem a krypto bude pravděpodobným tématem pro diskusi.

„Přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla vyvolává řadu makroekonomických, finančních a právních problémů, které vyžadují velmi pečlivou analýzu,“ řekl Rice. „Pozorně sledujeme vývoj a budeme pokračovat v konzultacích s úřady.“

Mluvčí MMF často vyjádřuje obavy ohledně zemí, které používají digitální měnu. V březnu skupina vydala podobné varování před uznáním Marshallových ostrovů digitální měny zvané SOV jako zákonného platidla, protože může představovat podobná právní a finanční rizika.

V případě Salvadoru je doba mezi představením nápadů a akcí velmi krátká. Prezident Bukele nejprve oznámil na předem nahraném videozáznamu pro konferenci Bitcoin 2021, že předloží návrh zákona, který by povolil Bitcoin jako zákonné platidlo v Salvadoru. Legislativa byla včera přijata se supermajoritou v zákonodárném sboru země.

Země stále očekává podporu MMF téměř 1 miliardu dolarů v souvislosti s letošní pandemií.

Prezident již začal uvažovat o energetické potřebě bitcoinových těžařů. Uvedl, že bude dávat pokyny státní elektrárenské společnosti LaGeo, aby těžařům poskytla určitá zařízení k využívání geotermální energie ze sopek v zemi – Salvador v současné době provozuje dvě geotermální elektrárny. Jen o pár hodin později napsal na Twitter, ze byl vytvořen vrt, kolem kterého se bude stavět zázemi pro těžbu Bitcoinu.

„Kryptoměny mohou představovat významná rizika. Účinná regulační opatření jsou při jejich řešení velmi důležitá.“

Marketa Tesarkova

Napsat komentář