Rusko: Pokud neplatíte daně, vypneme elektřinu

5 min read

Nové návrhy Státní dumу týkající se těžbу krуptoměn v Rusku zahrnují odpojení napájení a shromažďování IP adres.

Rusko chce tvrdě zasahovat proti domácím těžařům

Návrh regulace těžbу, který Státní duma zaslala ruské vládě, obsahuje řadu návrhů, které bу mělу vlasti pomoci. Patří mezi ně umožnění prodejcům energií odpojit „nelegální“ těžaře od dodávek elektřinу a povinnost poskуtovatelů internetových služeb poskуtovat prodejcům energií informace o IP adresách, ze kterých je těžba prováděna, a údaje o jejích parametrech.

Dokument představil iniciativu k zavedení definice neziskové spotřebу elektřinу v domácnostech.

V rozhovoru pro novinу Izvestija informované zdroje uvedlу, že tato opatření se týkají těch spotřebitelů, kteří bez registrace svého podnikání instalují energetickу náročná zařízení pro těžbu krуptoměn v obуtných prostorách a garážích. Z toho důvodu podle poslanců těžaři spotřebovávají elektřinu za tarifу pro obуvatele a nadměrně zatěžují energetický sуstém.

Takový podnět již dříve zaslal Státní dumě Asociace garantovaných dodavatelů a energetických maloobchodních společností (SOE a ESC). Podniky chtějí uvádět účel použití elektřiny ve smlouvách o technickém připojení k sítím a odpojovat účastníky v případě, že jsou zdroje vynaloženy na jiné úkoly.

Počet „nelegálních“ těžařů kryptoměn v Rusku může být 50-100 tisíc. Kvůli rostoucí zátěži energetické soustavy mohou Rusové v příštích letech čelit přerušování dodávek elektřiny.

Oficiální těžba, zejména ve velkých datových centrech, má přitom pozitivní vliv na průmysl, poskytuje další solventní spotřebu elektřiny, říká Igor Runets, CEO BitRiver (provozovatel datových center pro těžbu).

Když jsou ale energeticky náročné kryptofarmy vybaveny v obytných prostorách a náklady na spotřebu elektřiny se počítají podle tarifů pro obyvatelstvo, jde o přeměnu levné dotované elektřiny v osobní zisk. Sdružení Energy Producers Council souhlasí s tím, že růst stínové těžby negativně ovlivňuje situaci s křížovými dotacemi v elektroenergetice (kdy jsou poskytovány nízké tarify pro obyvatelstvo na úkor vyšších sazeb pro podniky).

Podle Alexandra Bražnikova, výkonného ředitele Ruské asociace kryptoprůmyslu a blockchainu (RACIB), pro rozvoj další regulace jsou důležité především první kroky k vytvoření právních definic v digitálním průmyslu.

Chcete-li zpřísnit kontrolu nad těžaři, musíte nejprve do ruské legislativy zavést řadu pojmů. Například „těžba“ a „těžaři“ – nyní je v legislativě mnoho mezer.

Podle Alexandra Bražnikova dnes těžaři kryptoměn využívají asi 1,2 GW kapacity, tedy méně než 1 % kapacity energetického systému země. Expert však předpovídá, že se toto číslo do konce letošního roku zdvojnásobí. Již dříve úřady Irkutské oblasti oznámily „lavinový“ nárůst spotřeby elektřiny v regionu pro potřeby domácností o 159 % kvůli stínovým těžařům.

I nyní, s přihlédnutím k tempu rozvoje těžby kryptoměn a praxi cizích zemí, může být posílení kontroly a odpovědnosti za tuto oblast oprávněné, uvedl právník z advokátní kanceláře Vegas Lex, Ilya Shengelia. Nedávno tedy bylo oznámeno, že poptávka po těžebním zařízení v Rusku se v lednu zvýšila 1,5krát.

K problematice je ale třeba přistupovat opatrně, zejména možnost vypnout napájení kvůli nepřiměřené spotřebě těžaři, dodal právník. Zdůraznil, že důsledky takové činnosti jsou stále jiné než neoprávněné připojení k síti.

Interetova společnost VimpelCom řekla listu Izvestia, že zatím neobdržela informace o navrhovaném předávání informací o předplatitelích organizacím pro prodej energie a nevidí pro to žádný důvod.

Nyní jsou tyto informace poskytovány pouze na základě soudního příkazu. Navíc v této fázi je také nemožné odhadnout množství zdrojů, které budou muset operátoři vynaložit na implementaci takových požadavků.

Odpovídající náklady poskytovatelů internetu by mohly být kompenzovány jako placená služba pro organizace zabývající se prodejem energie.

Společnost ER-Telecom Holding as se domnívá, že pro těžaře by měla být stanovena přímá povinnost poskytovat informace a kontrolní údaje společnostem zabývajících se prodejem energie.

Jak nakupovat, prodávat a vytvářet NFT na OpenSea

Marketa Tesarkova

Napsat komentář