Ray Dalio varuje před zákazem Bitcoinu

3 min read

Ray Dalio znovu opakuje své varování ohledně Bitcoinu: vlády by mohly vydat zákaz BTC. Řekl to během rozhovoru s redaktorem Yahoo Finance Andy Serwerem.

Nebylo by to nic víc než opakování historie. Ve skutečnosti, během finanční krize 30. let, připomíná zakladatel Bridgewater Associates, americká vláda vydala zákon zakazující jednotlivcům držet zlato. Proč? Protože se obávali, že zlato může nahradit dolar jako uchovatel hodnoty. Něco podobného by se mohlo stát s dnešním digitálním zlatem, Bitcoinem.

V tomto ohledu Ray Dalio dále dodal:

„Každá země si cení svůj monopol na kontrolu nabídky a poptávky. Nechtějí, aby jiné peníze fungovaly nebo jim konkurovaly, protože věci se mohou vymknout kontrole. Takže si myslím, že by bylo velmi pravděpodobné, že Bitcoin může být za určitých okolností postaven mimo zákon tak, jak bylo zakázáno zlato “.

Mohou vlády skutečně zakázat Bitcoin?

Ray Dalio a obavy ze zákazu Bitcoinu

Není to poprvé, co Ray Dalio vyjádřil podobné znepokojení. V jednom ze svých prvních vystoupení o Bitcoinu řekl přesně toto: Bitcoin riskuje, že ho vlády postaví mimo zákon.

A opravdu dochází k pokusům. V Číně je obchodování s BTC zakázáno, ačkoli tento zákaz nestačí k tomu, aby ve skutečnosti obchodníci přestali obchodovat s BTC. V Indii, kde platil zákaz kryptoměn, který byl později prohlášen za protiústavní, existuje plán udělat něco podobného znovu.

Pokud by k tomu došlo, tím spíše v zemi, jako jsou USA, dojde k poklesu poptávky. Což by nevyhnutelně znamenalo také kolaps ceny. Ray Dalio však také uznává hodnotu Bitcoinu. V rozhovoru prohlásil, že oceňuje některé jeho výhody, počínaje skutečností, že ve své desetileté historii nebyl obětí kybernetických útoků:

„Bitcoin se osvědčil za posledních 10 let. Nebyl hacknut. Obecně tedy funguje na operačním základě. Vybudoval si významné postavení. Je to alternativa, v jistém smyslu, jako uchovatel hodnoty. Je to jako digitální hotovost. A to jsou plusy “.

Zdá se však, že Ray Dalio je i nadále přesvědčen, že vlády nikdy nedovolí obíhat jinou měnu vedle oficiální měny. To ho vede k domněnce, že by Bitcoin mohl být zakázán, který činí jeho budoucnost nejistou.

Roman

Napsat komentář