Ray Dalio: Bitcoin mimořádný, ale nejistý

4 min read

Bitcoin je mimořádný vynález, to si myslí Ray Dalio, generální ředitel Bridgewater Associates.

Ray Dalio se zdá být Bitcoinem rozhodně zaujatý, i když má určité obavy. Jedna z nich souvisí s rizikem, že by ho vlády mohly nějakým způsobem učinit nezákonným. Uvedl to v dlouhém příspěvku na LinkedIn nazvaném: Co si opravdu myslím o Bitcoinu.

První věc, kterou objasňuje, je, že není odborníkem na Bitcoin, protože se ho však často ptají, co si o něm myslí, rozhodl se jej externalizovat.

„Věřím, že bitcoin je zajímavý vynález. Vynaleznout nový typ peněz prostřednictvím systému, který je naprogramován do počítače a který funguje přibližně 10 let a rychle si získává popularitu jako druh peněz i jako skladiště bohatství, je úžasný úspěch “.

Pro Raye Dalia však na Bitcoinu zbohatly ti, kdo jej vynalezli a jejich časní osvojitele, přesto se těm, kteří jej vybudovali, podařilo vytvořit alternativní aktivum ke zlatu a dělat „pohádkovou práci“.

Ray Dalio: Bitcoin není navždy

Generální ředitel Bridgewater Associates se však obává, že Bitcoin nemusí být předurčen k tomu, aby vydržel a to z mnoha důvodů.

Uznává, že Bitcoin má tu výhodu, že se snadno ukládá, stejně jako jiné digitální měny. To by mohlo uspokojit rostoucí poptávku po rezervních aktivech. Je však známo, že bitcoinů může být maximálně 21 000 000. Tady přicházejí pochybnosti Raye Dalia.

„Přestože je Bitcoin omezen v nabídce, budou přicházet nové měny a předpokládám, že ti lepší přijdou a vytlačí BTC, protože tak funguje vývoj všeho “.

Problém Bitcoinu spočívá v tom, že za těchto 10 let se nikdy nezměnil, což znamená, že dříve nebo později by mohla přijít další nejlepší věc:

„Jelikož způsob, jakým bitcoiny fungují, je pevný, nebude se moci vyvíjet a předpokládám, že bude vynalezena lepší alternativa, která ji obejde.“ Vnímám to jako riziko. Z těchto důvodů argument „omezená nabídka“ není tak pravdivý, jak by se mohl zdát.“

Riziko Bitcoinu srovnává s tím, co se stalo s BlackBerry, když byl nahrazen iPhonem. Bitcoin však již má desetiletou historii, během níž se jeho technologie ukázala jako velmi úspěšná, tvrdí Ray Dalio:

„Jeho technologie funguje velmi dobře a nebyla hacknuta“.

To ale neznamená, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Ray Dalio říká, že by bylo naivní si myslet, že digitální aktivum nelze hacknout. A protože Bitcoin je digitální, jsou s ním spojena rizika. Nakonec Ray Dalio znovu opakuje obavu, že čím důležitější bude Bitcoin, tím více vlád se proti němu může postavit:

„Pokud chce vláda (a možná i hackeři) zjistit, kdo co má, pochybuji, že by soukromí mohlo být chráněno. Také se mi zdá, že pokud by se vláda chtěla zbavit jejího používání, většina těch, kteří ji používají, by ji nemohla použít, takže by se její poptávka propadla “.

Pro Raye Dalia platí, že čím víc BTC roste, tím je pravděpodobnější zásah vlády. Protože vlády měly peníze vždy pod kontrolou:

„Mám podezření, že největším rizikem Bitcoinu je úspěch, protože pokud bude úspěšný, vláda se pokusí zasáhnout a mají velkou moc uspět.“

Stručně řečeno, kolem Bitcoinu panuje spousta nejistoty a Ray Dalio jde tak daleko, že říká, že by do něj mohl investovat, ale s vědomím, že by mohl přijít o 80% této investice. Ale je nepravděpodobné, že do BTC bude investovat, protože na závěr dodává:

„Toužím se dozvědět se. Na druhou stranu, věřte mi, když vám řeknu, že se já a moji kolegové v Bridgewater soustředíme na alternativní uložistě hodnoty“.

Roman

Napsat komentář