DeFi: Počátek
3 min readVšichni už znají slovo a definici DeFi, ale mnoho lidí možna nezná původ a počátek. Slovo DeFi skrývá více, než si člověk dokáže představit a zahrnuje do něj velmi široké makrokategorie: v podstatě zahrnuje všechny služby, které najdeme v tradičním finančním sektoru, ale místo toho, aby měl prostředníka mezi finančním produktem a koncovým uživatelem, umožňují uživatelům přímou interakci s inteligentní smlouvou protokolu.
Maker DAO a počátek DeFi
Všechno to začalo vizí stablecoinů, konkrétně DAI, kterou spustila společnost Maker DAO již v roce 2015, jejímž cílem bylo udržet si co nejtěsnější vazbu na americký dolar pomocí řady algoritmů používaných k určení jeho hodnoty.
Kromě tohoto stablecoinu společnost také vytvořila řídící token MKR, který prostřednictvím hlasování umožňuje modifikovat, schvalovat a navrhovat změny protokolu, a tak působit jako druh kontrolní síly v celém systému.
Token byl také použit k získání finančních prostředků dánkou Rune Christensenová, která získala celkem 25 milionů dolarů. 7% tokenů putovalo Andreessenovi Horowitzovi, jednomu z nejvlivnějších lidí v investičním průmyslu, který spravuje přes 4 miliardy USD napříč různými aktivy.
V tom okamžiku byly vytvořeny základní kameny, na kterých mohly stavět různé protokoly a od tohoto okamžiku se pomalu začaly objevovat první projekty, které dnes existují.
Vyplatí se těžba Bitcoinu v roce 2021
DeFi není jen na Ethereu
O DeFi se již diskutovalo na jiných blockchainech, jako je EOS.
Podíváme-li se na koncept DeFi v širším smyslu, například zahrnutím stakingu, můžeme říci, že samotný blockchain EOS je sám o sobě protokolem DeFi, protože uživatelé uzamknou EOS, aby získali prostředky pro svůj účet.
Jednou z prvních platforem na platformě EOS byla Chintai, která umožňuje uživatelům získávat prostředky pro svůj účet prostřednictvím specializované platformy. Předchozí verze rozhraní také umožňovala uživateli rozhodnout, jak dlouho zamknout prostředky a úrokovou sazbu.
Dalším z největších protokolů DeFi, který na EOS nalezneme, je REX (Resource Exchange), který vytvořil v srpnu 2018 Daniel Larimer, CTO společnosti Block.One. Tato platforma se může pochlubit téměř 100 miliony EOS uzamčenými v protokolu.
Je zřejmé, že rok 2020 byl pro tento sektor pouze začátkem, který se v budoucnu bude stále více rozšiřovat na další blockchainy. Několik projektů jei již aktivních na Tronu, Binance Smart Chain a tak dále, nemluvě o již oznámených a které spatří světlo světa v příštích měsících, jako například na Cardanu.