Jak úspěšný je blockchain Solana dnes?

3 min read

V roce 2017 se Anatolij Yakovenko zabýval otázkou, jak udělat blockchain rychlejší. Pozdější generální ředitel napsal svou odpověď ve whitepaperu Solana. Vyžaduje to, aby transakce byly označeny časovým razítkem, aby byly zpracovány nezávisle na blocích. Dnes, o sedm let později, stojí za vysokorychlostním blockchainem celá společnost a nadace, která údajně zpracuje přes 50 000 transakcí za sekundu (v současnosti kolem 3 000 – 5 000 tps) a účtuje si poplatky ve výši necelé tisíciny amerického dolaru za transakci.

Tato vlastnost pomohla Solaně být mezi 10 nejlepšími projekty s tokenem SOL na posledním býčím trhu. Celý ekosystém zahrnuje stovky projektů, včetně známé hry move-to-earn StepN. V neposlední řadě Meta Group zpřístupnila Solana NFT svým uživatelům Instagramu a Facebooku a Google Cloud odhalil spolupráci se Solanou. Od roku 2023 je k dispozici také první verze prvního mobilního telefonu Solana SAGA, který obsahuje některé funkce blockchainu.

S čím Solana bojuje

Ale se všemi úspěchy musela Solana v uplynulém roce přijmout několik neúspěchů. Na jednu stranu se Solana – stejně jako mnoho jiných projektů – potýká se současnou situací na trhu, která obecně drží zájem o nákup kryptoměn na uzdě. V roce 2022 byla síť také obětí několika hacků. Navíc úzký vztah s krypto společnostmi FTX a Alameda Research zatěžuje ekosystém dodnes. S posledním bankrotem FTX se mnoha kritikům potvrdil názor, že síť byla stále centralizována jednotlivými investory.

V neposlední řadě na Solana těžce tíží interní „prokletí“: jsou to četná selhání sítě, která se jako červená nit táhne historií. Je to cena, které Solana platí za nabízení nízkonákladových transakcí? Je jasné, že vysvětlení problému nestačí. V souladu s tím Solana plánuje v roce 2023 rehabilitovat jádro mainnetu dalšími upgrady a v případě nouze zřídit druhou síť validátorů. Možná by toto řešení mohlo Solaně zabránit v tom, aby síť v budoucnu padala. Protože tento typ bezpečnostního opatření nemusí nutně zůstat součástí prokleté centralizační chyby.

Závěr

Solana je uznávána jako vysoce škálovatelná a nákladově efektivní síť podporovaná silnou spoluprací mimo odvětví. Strategie rychlé synchronizace sítě fungovala na posledním býčím trhu, takže Solana se i přes některé neúspěchy umístila mezi 10 nejlepšími projekty. Solana ale nemůže usnout na vavřínech. Protože Ethereum pracuje na více škálovacích řešeních, Solana potřebuje dostat své výpadky pod kontrolu. Protože nejpozději na příštím býčím trhu by nízké transakční poplatky mohly Solaně zajistit obnovený podíl na trhu, pokud uživatelé budou stále více hledat alternativní obchodní místa na trhu DeFi a NFT.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *