Ethereum pod tlakem: Proč by mohla Solana porazit Ethereum

3 min read

Ethereum je stále nespornou dvojkou v kryptosvětě. Kryptoprojekt byl léta hned za Bitcoinem a mnozí spekulují, kdy sám usedne na trůn. Cena ETH se aktuálně pohybuje kolem 3000 USD a tržní kapitalizace kolem 340 miliard USD. Ale pro Ethereum by bylo dobře, ohlédnout se zpět, protože konkurence nikdy nespí. První a nejdůležitější je Solana, aktuální 5. místo v krypto žebříčku.

Blockchain byl dlouho považován za zabijáka ETH a síť se pomalu snaží tomuto titulu dostát. Od senzačního úspěchu BONK v prosinci 2023 si stále více projektů meme coinů vybírá síť Solana místo Ethehera. Pravděpodobně také proto, že každý nový meme coin Solana končí v horních patrech trendových žebříčků . SOL, nativní token platformy, se v současnosti obchoduje za přibližně 103 USD a má tržní kapitalizaci 45 miliard USD.

solana graf

Solana vs Ethereum

Ethereum je dominantním blockchainem, pokud jde o smart kontrakty a dApps. Blockchain byl první svého druhu, což umožnilo platformě vybudovat odpovídající početnou skupinu uživatelů. Na rozdíl od Bitcoinu, který je pouze prostředkem platby a spekulací, je ETH palivem a srdcem ekosystému Ethereum. Největší kritikou ETH jsou transakční poplatky, které mohou raketově vzrůst kvůli problémům s škálováním.

Přechodem z konsenzuálního mechanismu Proof-of-Work na konsenzuální mechanismus Proof of Stake chtěl projekt Ethereum v čele s kryptoměnovou hvězdou Vitalikem Buterinem dostat tento problém pod kontrolu. Rychlost a škálovatelnost jsou silné stránky Solany, ale stabilita nikoli. Blockchain je schopen zpracovat až 65 000 transakcí za sekundu; pro ETH je to aktuálně 15.

S aktualizací Firedancer by mělo být možné provést až 1 milion transakcí za sekundu. Solana je však také známá jako blockchain, který se často potýká s výpadky sítě, naposledy v únoru tohoto roku. Síť Solana za poslední roky selhala celkem jedenáctkrát a tyto výpadky někdy trvaly i několik hodin (rekord je 17 hodin, kdy byla síť mimo provoz v září 2021). S Firedancerem by měly být tyto problémy také vyřešeny

Může Solana porazit Ethereum?

Zda Solana někdy porazí Ethereum, nelze v tuto chvíli odpovědět. To je také způsobeno volatilitou kryptoměn. Krypto, které je dnes na vrcholu, může zítra klesnout na minimum. Solana už tím byla zasažena, když kryptoburza FTX zkrachovala a cena SOL se propadla. Projekt se však úspěšně probojoval zpět a alespoň v tuto chvíli vážně konkuruje ETH. Pokud Solana dostane své problémy se sítí pod kontrolu, pak existuje potenciál jako „zabiják Etherea“.
Marketa Tesarkova

Napsat komentář